Wersja do druku

Udostępnij

Obecność Obecności to przedstawienie zainspirowane utworem muzycznym Stabat Mater (dolorosa) wg Giovanni Battista Pergolesi. Stabat Mater (dolorosa) po łacinie oznacza „stała Matka (bolejąca)” – utwór dotyczy boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa. Słowa napisał Jacopone da Todi w XIII wieku. Muzykę do nich komponowało wielu znanych kompozytorów, m.in. Giovanni Battista Pergolesi.

Żyjemy w czasach obcości i pędu. Ciężko jest nam zatrzymać się jako społeczeństwo. Brak czasu dla siebie i brak czasu dla bliskich, tak aby po prostu być. Zagubieni w codzienności, w materialnym świecie, zapominamy o tym co duchowe – z serca i myśli. Choreograf ukrył symbolicznie „boleść Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa” w trudnym poszukiwaniu obecności, obecności: w chwili, w ciele i umyśle. Tak łatwo możemy być razem, a jednocześnie daleko od siebie. Tak trudno być razem, a tak silnie możemy czuć obecność i siłę drugiego człowieka. Samotni jak kamienie. Słabi w sile złudnego pędu i sukcesu.

koncepcja i choreografia: Anna Piotrowska
współkreacja i taniec: studenci V roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.
tańczą: Natalia Dinges, Magdalena Fejdasz, Helena Gandżalian, Paulina Giwer, Zuzanna Kasprzyk, Anna Kosiorowska, Nina Minor, Anna Raj, Katarzyna Sikora, Natalia Wilk, Paweł Łyskawa, Robert Wasiewicz, Robert Buczyński, Jakub Krawczyk

muzyka: Giovanni Battista Pergolesi
opracowanie muzyczne: Michał Mackiewicz
premiera: 28 stycznia 2013 r., Bytom
Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy w Bytomiu, ul. Kwietniewskiego 1, Bytom

godz. 19.00
WSTĘP WOLNY

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close