Z myślą o najmłodszych widzach, coraz więcej polskich teatrów poszerza swoją ofertę o pokazy i warsztaty taneczne, skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży szkolnej. Sprzyja temu czas ferii zimowych. Już w najbliższy czwartek, 9 lutego o godz. 18.00, w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK odbędzie się premiera spektaklu KULU KULU w reżyserii Filipa Jaśkiewicza. Przedstawienie inspirowane jest koncepcjami malarskimi Kandinsky’ego. Adresowane jest do dzieci w wieku 5+ i towarzyszących im dorosłych.

Wersja do druku

Udostępnij

Malarz i teoretyk sztuki Wassily Kandinsky wyjaśniał w swoich rozprawach, że interpretowanie obrazów może odbywać się nie tylko na płaszczyźnie intelektualnej, ale także emocjonalnej. Według niego, najważniejszą wartością sztuki jest możliwość przenoszenia publiczności do innego, nieznanego jej świata, który pozwala dorosłym, a także dzieciom, zadać sobie wzajemnie pytanie: co czułeś/czułaś? Co czujesz? Każdy z nas może czuć, a odczuwanie jest jedną z najbardziej demokratycznych form współistnienia dzieci i dorosłych.

W najnowszym spektaklu dla dzieci Teatru ROZBARK dorośli i ich podopieczni spotkają się na scenie z plemieniem Kulu Kulu i ich niezwykłymi zwyczajami. To właśnie to plemię odkryło na nowo mądrości Kandinsky’ego i przywróciło je do życia. Zainspirowane obrazami tego malarza, stworzyło dziwaczne obiekty – kule na kijach – które, jak się okazało, miały niesamowitą moc przenoszenia ich do innych światów i odczuwania różnych emocji. Kulanki nieustannie badają różne możliwości tworzenia odczuć na własnej skórze, a także wśród publiczności.

Plemię Kulu Kulu nie mówi w języku polskim. Zamiast tego porozumiewa się na różne dziwne sposoby, przez co spotkanie z nimi może stać się bardzo dobrym polem do zdobycia umiejętności porozumiewania się z istotami z innych planet. Przy okazji, Kulanki w swoich codziennych czynnościach bardzo często odwołują się do zabaw i uwielbiają fantazjować, dlatego odbiorca spektaklu może spodziewać się świata, którego nigdy dotąd nie widział. Czym, a może kim, są dla bohaterów spektaklu kulki na kijach? Lasem, różdżką, a może hiperjonowym przekaźnikiem audiowizualnym? Interpretowanie działań Kulanek nie jest prostym zadaniem, ale daje możliwość odkrywania ich rzeczywistości wciąż na nowo.

Realizatorzy:

Reżyseria, koncepcja, formy plastyczne: Filip Jaśkiewicz,
Kreacja i wykonanie: Aleksandra Kępińska, Maria Lenczewska, Sabina Letner, Aleksandra Łuczak, Ewa Noras,
Współpraca choreograficzna i konsultacje dramaturgiczne: Alexey Torgunakov i Daniel Zych,
Teksty: Filip Jaśkiewicz,
Muzyka: Berenika Wojnar,
Reżyseria światła: Paweł Murlik, Dastin Greczyło, Krzysztof Soszka,
Realizacja dźwięku: Jakub Ritter,
Ekipa techniczna: Krzysztof Soszka, Kuba Zapartowicz,
Grafika: Małgorzata Piotrowska,
Fotografia: Jolanta Staszczyk,
Produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK.

Spektakl jest współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filię we Wrocławiu w ramach programu Fundusz na Start.

Premiera spektaklu odbędzie się 9 lutego 2023 o godz. 18.00 (wieczorne granie) w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK (Scena Cechownia, ul. Kilara 29).
10 lutego 2023 o godz. 9.30 i 11.00 odbędą się pokazy dla szkół i przedszkoli.

Więcej: teatrrozbark.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close