Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 18 października o godz. 19.00 w Bytomiu (ul. Piłsudskiego 24a) odbędzie się premiera Transdyptyku dwuczęściowego spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej. Przedstawienie opiera się na wyobrażeniach powstałych z inspiracji twórczością Jerzego Nowosielskiego. Istnieje kilka tropów wynikających z fascynacji obrazami Mistrza m.in.: cykl obrazów „Villa dei Misteri”, wyraźny podział na dwie grupy wykonawcze kobiecą (ONE) i męską (ONI) i próba zlokalizowania cech genderowych, jako społecznych i kulturowych norm płci zderzonych w transie.

Piotrowska zainteresowana jest relacją między dziełem malarskim, a doświadczeniem teatru emocjonalnego, abstrakcyjnego, wypełnionego niedomówieniami, które tworzą napięcia i prowokują do tworzenia odpowiedzi na niezadane pytania.

Jednocześnie inspirująca jest myśl Nowosielskiego, która towarzyszy w procesie twórczym: „…fascynuje, jak kształty i wyobrażenia znane z rzeczywistości zewnętrznej nagle nabierają jakiegoś bytu – przenoszą się do innej sfery bytu. To przygoda nie tylko duchowa, ale i emocjonalna. To tak, jakbyśmy się nagle przekonali, że potrafimy latać.” (na podstawie obrazu „Martwa natura” J. Nowosielskiego z 1958 r. – rozmowa z Agatą Ławniczak, „Odra” nr 7-8, 1993 r.)


Kolejne prezentacje w Bytomiu zaplanowano na 19-21 października o godz. 19.00, a także 22, 24, 25 października (kolejno o: 18.00, 12.00, 19.00). Natomiast pokaz w Krakowie na scenei PWST odbędzie się 28 października o godz.19.00.

koncepcja, choreografia i reżyseria: Anna Piotrowska

kreacja i wykonanie: studenci IV r. Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie im. L. Solskiego

ONE:

Katarzyna Antoń, Karolina Gibowska, Daria Jakubik, Agnieszka Jania, Olga Korcz, Marta Termena, Angelika Tomasiak, Agafia Wieliczko, Joanna Wydra]

ONI:

Kamil Bończyk, Wojciech Chowaniec, Szymon Dobosik, Adrian Koszewski, Krzysztof Nowakowski, Jan Lorys, Stanisław Iwanicki, Tomek Urbański, Piotr Wach, Jarek Widuch, Mateusz Wojtasiński, Filip Wójcik

muzyka: Michał Mackiewicz

kostiumy: Justyna Spaleniak

scenografia: Agata Smolich

zdjęcia: Dominik Więcek/ Agafia Wieliczko

grafika & webdesign: Stanisław Sarnecki

make up: Anna Koralewska

realizacja filmowa: Tomek Berek, Piotr Dudak

wywiady: Aleksandra Kranz

produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego Wydział Teatru Tańca w Bytomiu

koprodukcja: eferte_Fundacja Rozwoju Tańca

koordynacja PWST WTT: Julia Bromberek

współpraca: Policealna Szkoła Charakteryzacji i Makijażu FAM

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close