Choreografia Anny Hop pt. The Fall of Dora Maar znalazła się wraz z siedmioma innymi w projekcie Picasso Dance przygotowanym dla telewizji ARTE, w ramach wydarzenia Célébration Picasso 1973–2023.

Wersja do druku

Udostępnij

W choreografii The Fall of Dora Maar Anna Hop zainspirowała się obrazem Picassa pt. Dora Maar z zielonymi paznokciami: poprzez taniec chciała zilustrować zejście artystki – Dory Maar – do piekła.

Poza polską choreografką w projekcie Picasso Dance uczestniczą również tacy artyści jak: Angelin Preljocaj (La visite – o fotografii Picasso paints with light Gjona Miliego), Nora Chipaumire (Not waiting – o obrazie Panny z Awinionu), Diego Tortelli (Parade – o kurtynie autorstwa Picassa z baletu Parade z muz. Erika Satie, chor. Leonida Miasina i scen. Jeana Cocteau), Carla Cervantes i Sandra Egido (Razem nasze ciała nigdy nie były tylko ciałami – o obrazie Trzy kobiety), Olivier Dubois (Ta niejasna miłość pożądania – o obrazie Dora i Minotaur), Leïla Ka (Żywe – o obrazie Dwie siostry) i Mr. Kriss (Akrobata i gitarzysta – o obrazie Akrobata).

Film The Fall of Dora Maar jest dostępny od 3 kwietnia 2023 do 19 września 2025 roku. Można go obejrzeć na stronie:

Anna Hop: „Upadek Dory Maar” – Picasso Dance – Obejrzyj cały spektakl | ARTE Concert

Realizatorzy:

Reżyseria: DIVERS
Produkcja: LA Blogothèque Productions
Dyrektor artystyczny: Filippo Ferraresi

Kraj: Francja
Rok: 2022
Gatunek: performans
Czas trwania: 8 minut

O projekcie Picasso Dance:

Telewizja ARTE zaprosiła do projektu Picasso Dance ośmioro współczesnych choreografów różnych narodowości i wrażliwości. Poprzez taniec interpretują oni artystyczne i ludzkie dziedzictwo andaluzyjskiego artysty, Pabla Picassa. Projekt łączy performans na żywo, sztuki wizualne i kino kreatywne. Jest częścią międzynarodowego wydarzenia Célébration Picasso 1973–2023, które upamiętnia pięćdziesiątą rocznicę śmierci malarza (8 kwietnia 1973).

O wydarzeniu Célébration Picasso 1973-2023:

Z okazji 50. rocznicy śmierci hiszpańskiego artysty Pabla Picassa, przypadającej 8 kwietnia, rok 2023 ustanowiono rokiem twórczości malarza oraz jego spuścizny artystycznej we Francji, w Hiszpanii i na całym świecie. Rządy Francji i Hiszpanii postanowiły upamiętnić rocznicę śmierci artysty powołując transnarodową komisję, skupiającą przedstawicieli i przedstawicielki władz administracyjnych i instytucji dyplomatycznych obu krajów. W ramach projektu Picasso Celebration 1973-2023 zaplanowano około pięćdziesięciu wystaw i wydarzeń w renomowanych instytucjach kulturalnych w Europie i Ameryce Północnej, które wspólnie podejmą się historiograficznej analizy twórczości Picassa.

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze, zmarł 8 kwietnia 1973 roku we francuskim mieście Mougins. Był jednym z najważniejszych twórców sztuki współczesnej. Jego ekspresyjny i wielopostaciowy styl do dziś oddziałuje na współczesną sztukę i towarzyszące jej debaty. Projekt Picasso Celebration 1973-2023 ma na celu zwrócenie uwagi na karierę wybitnego europejskiego artysty, który dzięki głębokiej znajomości dziedzictwa i kanonów tradycji, a także zrozumieniu klasycyzmu jako wartości etycznej oraz współczesnych zagadnień w sztuce, stworzył prace, które urosły do rangi uniwersalnych symboli.

Wystawy i programy towarzyszące projektowi Picasso Celebration 1973-2023 w Europie i Stanach Zjednoczonych podkreślą wpływ artysty na cały XX wiek oraz jego znaczenie jako stałego punktu odniesienia dla artystów i artystek XXI wieku.

***

Więcej informacji: link 1, link 2, link 3, link 4, link 5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close