Wersja do druku

Udostępnij

10 sierpnia o godzinie 15.00 w Fengersfors w Szwecji odbędzie się Hikarimuji – performance tancerki butoh TO-EN połączony z instalacją szwedzkiego artysty Fredrika Wretmana. Artyści stworzyli wspólnie wyjątkowy projekt. Instalacja Wretman Hikarimuji budzi się z zimowego snu, powacając do życia przyjmuje jednak zupełnie inną formę. Tańczące ciało TO-EN staje się częścią instalacji, wpisując się w przestrzeń pełną lustrzanych odbić. Woda, jednocześnie pociągająca i niebezpieczna,jest źródłem tańca TO-EN.

Fredrik Wretman jako artysta tworzy instalacje, obiekty i rzeźby. Projekcje, odbijające się światło, gra luster są stosowanymi przez niego śrdkami przekazu artystyczego. Jego instalacje przyjmują często postać wielkich, skłaniających do refleksji przestrzeni pełnych obijających światło powierzchni, stworzonych głównie z wody. Mit współgra w nich z teraźniejszością.

TO-EN jest tancerką butoh. W latach 2005-2009 uczyła się w Szwecji u choreografki i artystki butoh SU-EN, dyrektora artystycznego SU-EN Butoh Company (www.suenbutohcompany.net). W tym czasie TO-EN brała udział w licznych przedstawieniach, projektach (improwizacjach, realizacjach filmowych, sztukach performance, warsztatach), festiwalach, prezentowanych na czołowych scenach Szwecji. W 2009 r., w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN pt. WHITE – biały w reżyserii SU-EN. Spektakl powstał przy wsparciu grupy SU-EN Butoh Company. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce. Działalność TO-EN obejmuje m.in. spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site-specific, improwizacje, warsztaty, wykłady.TO-EN rozwija taniec butoh, oparty na Metodzie SU-EN. Metoda SU-EN wywodzi się z nauk legendarnej Yoko Ashikawy i Metody Hijikaty, rozwijanych w Japonii w latach 1988-1994, a następnie przekształconych w Metodę Tomoe Shizune i Hakutobo.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close