W ostatnie dni maja w Klubie Żak zaprezentowane zostanie dwa spektakle teatru tańca. Po dłuższej przerwie na scenę w Sali Suwnicowej powraca Dziki Styl Company, czyli Wioleta Fiuk i Patryk Gacki. Pan zaraz (30 maja) to premiera inspirowana Szekspirowską Burzą. Unbody (31 maja) natomiast to okazja, by poznać prężnie rozwijający się trójmiejski zespół Hertz Haus.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu Pan zaraz:

Punktem wyjścia do namysłu nad spektaklem jest postać Kalibana – antybohatera sztuki Williama Szekspira pt. Burza. Autor spektaklu wchodzi w dialog zarówno z dramatem, jak i innymi tekstami kultury, by dokonać pewnego rodzaju charakterystyki współczesnego „kalibaństwa”.

O zespole:

Dziki Styl Company – teatr założony w 2010 roku przez Wioletę Fiuk i Patryka Gackiego, profesjonalnych tancerzy i choreografów z bogatym dorobkiem artystycznym. Współpracują z teatrami dramatycznymi (m.in. Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Jaracza w Olsztynie), z Teatrem Muzycznym w Gdyni, pracują dla telewizji i reklamy. Byli finalistami You Can Dance i choreografami Got to Dance. Tworzą w obszarach teatru tańca, teatru dramatycznego, tańca estradowego oraz performansu, a także zaangażowani są w działalność edukacyjną. W swojej twórczości stawiają nacisk na pogłębioną refleksję nad ruchem, tworzenie kontekstów dla jego zaistnienia oraz kształtowanie indywidualnego języka somatycznego.

Realizatorzy:

Choreografia, wykonanie: Wioleta Fiuk, Patryk Gacki
Współpraca: Laura Adel, Kate van Dalls

Data premiery: 31 maja 2022
Czas trwania: 45 minut

Zrealizowano ze środków miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.

***

O spektaklu Unbody:

„Unbody stanowi kolaż obrazów różnych stanów ciała i różnych podejść do niego. Ciało dźwigające zakupy w deszczu i wystrojone na wielkie wyjście. Ciało głodne i przejedzone. Drżące w histerycznym napięciu i sprężynujące w satysfakcjonującym treningu. Zagubione w obszernym ubraniu i prawie całkowicie odsłonięte. Te i inne zachowania ciała, jego potrzeby i sposoby używania go, ukazują tancerki – Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka – używając przede wszystkim ruchu, a także kostiumów, rekwizytów i słowa. (…) Unbody to mocny głos w słusznej sprawie”.  Hanna Raszewska-Kursa, 5 września 2020 roku

„Jest to spektakl o ciele nieskończenie różnym. Satyra na unifikację. Przestroga przed pogonią za ideałem. (…) Udręczamy swoje ciało, kochając je mimo wszystko, bo to jedyne ciało, jakie mamy.”                                              Natalia Szafrankiewicz, taniecPOLSKA.pl, 2020

O zespole:

W skład zespołu Hertz Haus wchodzą: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, fizycznego, a także z improwizacji i działań performatywnych i dążą tym samym do stworzenia własnego języka ruchu. Obecną siedzibą zespołu jest Zakład Kulturalny w Gdańsku – miejsce inicjatyw artystycznych z różnych dziedzin sztuki. Ich spektakle zdobyły pierwsze miejsca na SoloDuo 2020 oraz w Konkursie Choreograficznym My Move 2020 w Tarnowie.

Realizatorzy:

Wykonanie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anna Zglenicka
Współpraca artystyczna: Artur Bieńkowski

Zrealizowano w ramach projektu Rezydencja/Premiera w ramach 12. Gdańskiego Festiwalu Tańca

Czas trwania: 60 minut

***

Dla Ukrainek i Ukraińców wstęp jest bezpłatny na podstawie wejściówki pobranej w kasie Klubu Żak za okazaniem paszportu lub innego dokumentu.

Więcej informacji: link

14. Gdański Festiwal Tańca: „Pan zaraz”. Fot. Konrad Gustawski

14. Gdański Festiwal Tańca: „Pan zaraz”. Fot. Kate van Dalls

Hertz Haus „Unbody”. Fot. Dominik Werner

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close