Klub ŻAK w Gdańsku zaprosił 21 tancerek i tancerzy, którzy w dniach 4–8 września 2023 roku w Sali Suwnicowej w siedzibie tej instytucji na żywo zaprezentują swoje sola na Solo Dance Contest. Wydarzenie to odbędzie się w ramach 15. Gdańskiego Festiwalu Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Do konkursu zgłoszono 147 solowych spektakli z 42 państw. Najwięcej aplikacji organizator otrzymał z Włoch, Niemiec, Izraela i Polski. Najdalsze z nich dotarły z Korei, Meksyku i Australii.

 1. Gyueun Jung/ LIKE A HAT, PELVIS, CRAFT TISSUE, SHAKING, COLD / Korea Południowa;
 2. Odbayar Batsuuri/ IN THE INSIDE / Mongolia;
 3. Daniel Navarro Lorenzo/ A FRAGILE GEOGRAPHY: PLACES / Hizpania;
 4. Marco Cappa Spina / ABOUT MY FREEDOM / chor. Francesca Ginepro / Włochy;
 5. Daria Koval / RESISTANCE MOVEMENT / chor. Maciej Kuźmiński / Ukraina;
 6. Jeimy Carolina Avellaneda Sanabria / BROKE / Kolumbia;
 7. Laura Toth / WENDY/ Węgry;
 8. Fabienne Deesker / ICARIAN YOUTH / chor. Brian Scalini / Niemcy;
 9. Nimrod Poles / AFTERMATH / Izrael;
 10. Rosalie Wanka / PINK LADY / Niemcy;
 11. Sakshi Jain / ANY COLOUR YOU LIKE / Indie;
 12. Jovana Zajkova / IN MY SHOES / Macedonia;
 13. Jakub Dykta / (UN)FORGETTABLE) / Polska;
 14. Shang-Jen Yuan / THE PATH SHAPES THE WAY I WALK / Tajwan;
 15. Laura Volpe / STABAT MATER / chor. Nicolò Abbattista, Christian Consalvo / Włochy;
 16. Lorenzo Rispolano / WANDELN / Włochy;
 17. Léna Árvay-Vass / IMAGO / Węgry;
 18. Marcela Haładuda / (NIE)MIRAŻ / Polska;
 19. Halyna-Oksana Shchupak / VOLF HEART / chor. with: Rainer Behr / Ukraina;
 20. Małgorzata Kowalczyk/ IT’S HARD TO KISS A GIRL WHEN SHE’S ALWAYS CRYING / Polska;
 21. Katarzyna Niżnik/ SWIMMING BONES IN MY LIQUID FLESH / Polska

Przez cztery dni będą odbywały się pokazy spektakli zaproszonych artystów, a piątego dnia wystąpią finaliści wybrani przez międzynarodowe Jury. Zaproszeni jurorzy to wybitne autorytety międzynarodowej sceny: Johanna Ikola, Edyta Kozak oraz Andreas Constantinou. Oprócz Jurorów swoją nagrodę przyzna też zgromadzona publiczność. Pula wszystkich nagród wynosi 6 tys. euro.

Szczegółowy program konkursu zostanie ogłoszony pod koniec sierpnia. Niedługo zaś ogłoszeni zostaną wykonawcy głównego programu 15. Gdańskiego Festiwalu Tańca.

***

Gdański Festiwal Tańca jest realizowane ze środków Miasta Gdańska i Klubu ŻAK, miejskiej instytucji kultury. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy instytut Muzyki i Tańca.

***

Biogramy jurorów

Edyta Kozak – od ponad 30 lat aktywna na scenie i poza nią, jako kuratorka projektów tanecznych. Była solistka Teatru Wielkiego w Warszawie i Stadttheatre Bern w Szwajcarii. Kierowała Stowarzyszeniem Tancerzy Niezależnych, a także była twórczynią i kuratorką programu +++ tańca w Teatrze Narodowym w Warszawie, partnerką i ekspertką europejskich sieci: Aerowaves, advancing performing arts project i Open Latitude, współpracowała z Goethe Institute, Szwajcarską Fundacją Kultury etc. Jest fundatorką i dyrektor artystyczną Fundacji Ciało/Umysł. Otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za promocję sztuki tańca. Była jurorką Młody Tancerz Roku, a także członkinią prestiżowego grona Kapituły Konkursu Perły Tańca.

Johanna Ikola jest artystką tańca i choreografką, która uzyskała tytuł magistra tańca na Theatre Academy / The University of Arts w Helsinkach w 2005 roku. Pracowała z wieloma uznanymi choreografami i była członkiem Aalkokoski Company oraz Liisa Pentti+ Co. Zasiadała w fińskiej radzie artystycznej na różnych stanowiskach eksperckich, a obecnie jest nowym dyrektorem artystycznym Full Moon Dance Festival.

Andreas Constantinou jest performerem, dyrektorem artystycznym HIMHERANDIT Productions od 2006 roku oraz Q&A Studios – Queer Art Studios Aarhus. Ukończył Trinity Laban i pracował z zespołem Punch Drunk. Od 2013 roku tworzy The Gender House Projects i Queer Arts Festival, które poruszają tematy płci, seksualności i tożsamości z różnych perspektyw artystycznych. Stworzył wielokrotnie nagradzane spektakle, które odbyły liczne tournée w teatrach i na festiwalach w całej Europie. Andreas był również uznanym nauczycielem i wykładowcą tańca, będąc między innymi kierownikiem działu tańca współczesnego w Klassiski Listdansskolinn w Reykjaviku oraz w Performers House w Danii.

Więcej informacji: link

Zdjęcie

Ian Garside. „Solo Dance Contest” 2022, Klub ŻAK. Fotografia: Maciej Moskwa

Zdjęcie

Shira Ben Uriel. „Solo Dance Contest” 2022, Klub ŻAK. Fotografia: Maciej Moskwa

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close