Wersja do druku

Udostępnij

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza w dniach 26-30 grudnia 2016 roku na X edycję trójmiejskiego festiwalu Metropolia Jest Okey. Podczas Dnia Teatrów, 29 grudnia 2016 roku o godzinie 19.00 odbędzie się w Centrum Św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) pokaz trzech spektakli tanecznych jednego wieczoru: Natura ruchu – duet na dwa sola Anny Haracz i Iwony Olszowskiej, Uchodźcy/Testigo Documentary grupy DzikiStyl Company oraz Werter Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza.

 

Natura ruchu – duet na dwa sola

Spektakl Natura ruchu – duet na dwa sola łączy dwa niezależne sola: Święta geometria Iwony Olszowskiej i The white resonance Anny Haracz w jednej sakralno-scenicznej przestrzeni Centrum Świętego Jana. Będzie to połączenie dwóch refleksji nad naturą ruchu ciała, świadomości, emocjonalności. To opowieść o tym, w jaki sposób epizody łączą się i transformują, tworząc geometrycznie zharmonizowane kształty i wielowymiarowe obrazy wewnętrzne.

 

pomysł i wykonanie, tekst: Anna Haracz, Iwona Olszowska

reżyseria: Anna Haracz, Iwona Olszowska

taniec i improwizacja: Anna Haracz, Iwona Olszowska

 

Uchodźcy/Testigo Documentary

Temat przedstawienia Uchodźcy/Testigo Documentary grupy DzikiStyl Company dotyka kwestii wzbudzającej w ostatnich miesiącach ogromne emocje w całej Europie: losu uchodźców, opuszczających swoje rodzinne kraje z powodu wojny czy prześladowań, podróżujących tysiące kilometrów w poszukiwaniu lepszego życia. Tancerze w spektaklu skupiają się jednak nie na kwestiach politycznych, ale dramatycznych losach jednostek, zmagających się z brakiem schronienia, żywności, poczucia bezpieczeństwa. Twórcom zależy na zobrazowaniu jak najbardziej realistycznie i wiarygodnie – za pomocą ruchu – stanów psychicznych towarzyszących ucieczce.

 

Bezpośrednią inspiracją przedstawienia są zdjęcia oraz rozmowy z Maciejem Moskwą, trójmiejskim fotografem, zdobywcy m. in. nagrody za Zdjęcia Roku w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo oraz Grand Prix XIX Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2015 im. Zbigniewa Kosycarza. Moskwa jest członkiem Testigo Documentary, kolektywu dziennikarzy skupiających się na tematach społecznych, politycznych i dotyczących środowiska, które często nie trafiają do mediów mainstreamowych. Urodzony w Gdańsku fotograf konsekwentnie, od wielu miesięcy, dokumentuje masową ucieczkę mieszkańców ogarniętych wojną krajów Bliskiego Wschodu. „Interesują nas historie wyciągnięte przez Macieja Moskwę bezpośrednio od ludzi, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji, które pod lupą mogą pokazywać prawdę o konflikcie o tamtych miejscach i o nas samych” – deklarują tancerze Dzikiego Stylu.

 

reżyseria: Patryk Gacki 

choreografia, światła, kostiumy: DzikiStyl Company

muzyka: kolaż

wykonanie: Michał Łabuś, Wioleta Fiuk, Patryk Gacki

współpraca artystyczna: Pavel Zuštiak

czas trwania: 60 min.

premiera: 3 czerwca 2016

 

Grupa Dziki Styl Company założona została przez Wioletę Fiuk i Patryka Gackiego – profesjonalnych tancerzy i choreografów – w 2010 roku. Formacja oficjalnie zadebiutowała na scenie rok później, spektaklem Dzieci innego Boga w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca. Bardzo szybo wykształcił się charakterystyczny styl grupy, łączący techniki tańca modern i breakdance. Dziki Styl przygotował m. in. spektakle 7.2, Qveldriga i Streetwise, prezentowane w ramach kolejnych edycji GFT oraz The Pale Fox, który grany był na deskach Teatru Muzycznego im. Baduszkowej w Gdyni. Założyciele grupy przygotowywali także ruch sceniczny w teatrach dramatycznych, regularnie współpracując przede wszystkim z reżyserem Adamem Nalepą. W 2015 roku do formacji dołączył Michał Łabuś, m.in. dwukrotny mistrz Polski w Hip-Hopie oraz wicemistrz świata w Hip-Hopie, wieloletni solista Bałtyckiego Teatru Tańca. Wystąpił on już w świetnie przyjętym przez publiczność i krytykę Radiu Żelaza, ostatniej przed Uchodźcami produkcji Dzikiego Stylu, której premiera odbyła się w trakcie zeszłorocznego GFT.

 

Werter

Występ Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza interpretuje figurę romantyzmu w kontekście ponowoczesnej sztuki performance.

 

koncept i performans: Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz

 

 

Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona!

 

Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska.

 

Gdańsk Miasto Wolności nowe logo (oryginał)

Partner strategiczny NCK: Grupa Lotos

Partnerzy festiwalu:
Radio Gdańsk
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa / Festiwal Watch Dosc
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jasepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
Klub Parlament
Klub Sfinks 700
Klub Ucho

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close