Wersja do druku

Udostępnij

W październiku Grupa Artystyczna KONCENTRAT realizuje nową edycję projektu Piotruś i wilk. Reinterpretacja. Pokazy tej edycji odbędą się w dniach 3-4 października na Litwie (godz. 17.00  Green Bridge/Žaliasis tiltas, Wilno) oraz 6 października w Estonii (godz. 18.30, Kesklinna School, Tartu). WSTĘP WOLNY.

 

O projekcie


PIOTRUŚ I WILKI. REINTERPRETACJA. Narracja niechciana

 

Piotruś i Wilk Prokofiewa to dzieło wyjątkowo dobrze wpisujące się w podaną przez Susan Sontag w Notatkach o kampie definicję sztuki klasycznej. Jest piękne, zrozumiałe, bez podtekstów, nie epatuje ekspresją inną, niż ta zawarta w estetyce i stylu kompozycji oraz w wirtuozerii wykonania. W projekcie Piotruś i Wilk. Reinterpretacja narracja zostaje zderzona z metodami pracy i gustami typowymi dla sztuki współczesnej (deformacja, redukcja, potoczność). Czy jest możliwe współistnienie klasyczności i współczesności w jednym przedstawieniu skoro wszystkie atrybuty sztuki klasycznej są przez sztukę współczesną w całości zanegowane?

Ponadto, w szerszym kontekście, sztuka w ogóle (klasyczna, współczesna i campowa) jest dziś w kulturze odizolowanym wątkiem, którego jego w założeniu główny konsument – zwykła widownia – nie kocha, nie lubi i nie szanuje. Artyści wszystkich dziedzin i wszystkich nurtów sztuki wysokiej tworzą więc sami dla siebie, swoich producentów, oraz dla wąskiego grona koneserów/snobów, nieudolnie acz heroicznie próbując przekonać wszystkich dookoła, że ma to jakikolwiek sens. Można powiedzieć, że sztuka per se stała się narracją nieproszoną, narracją „obcego”. Co powstanie/zostanie ze zderzenia dwóch nieznoszących się wzajemnie kulturowych prądów z żywiołem zwykłych przechodniów?

Koncept, choreografia, reżyseria: Rafał Dziemidok
Przestrzeń, światło, kostiumy: Ewa Garniec
Adaptacja muzyczna: Oliver Schneller
Management: Marta Zientkowska
Wykonawcy z Litwy: Paulius Markevicius, Zana Gonciar, Vilma Pitrinaite
Wykonawcy z Estonii: Linda Vaher, Jaan Ulst, Barbara Lehtna

 

Produkcja: Culture.pl & Grupa Artystyczna Koncentrat

 

Logo culture.pl (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close