Podczas uroczystej gali w Arkadach Kubickiego prof. Piotr Gliński odznaczył twórców, animatorów oraz ludzi kultury, których działalność w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju, upowszechniania, jak również ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. W gronie tegorocznych laureatów Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazł się Henryk Konwiński, który otrzymał nagrodę w kategorii: taniec.

Wersja do druku

Udostępnij

Henryk Konwiński ma w swym artystycznym dorobku wybitne ponadczasowe dokonania zawodowe jako reżyser operowy, choreograf i tancerz. Był stypendystą Het Nationale Ballet w Amsterdamie, Nederlands Dans Theater w Hadze, Baletu XX wieku Maurice’a Béjarta w Brukseli oraz Alicji Alonso w Hawanie.

Henryk Konwiński był wieloletnim solistą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Dorobek choreograficzny artysty stanowi niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego oraz wiele opracowań do muzyki współczesnej. Jest krajowym rekordzistą w liczbie wystawionych spektakli (ponad 200 realizacji). 

Był wielokrotnie nagradzany Złotą Maską, jest także laureatem Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy choreograf” i „Najlepsza choreografia”. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Na zdjęciu: Laureaci Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie: Znamy laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023 – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Portal Gov.pl (www.gov.pl).

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close