
HOTELOKO movement makers "Absolutely Fabulous Dancers", fot. Romain Lorraine
We wrześniu br. kolektyw HOTELOKO movement makers został zaproszony do udziału w festiwalu tańca współczesnego Festival Quartiers Danses w Montrealu (Kanada). HOTELOKO wystąpili tam ze spektaklem Absolutely Fabulous Dancers w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz, w reżyserii Agaty Życzkowskiej oraz w wykonaniu Magdaleny Przybysz, Mirosława Woźniaka i Agaty Życzkowskiej, za który otrzymali nagrodę Coup de Coeur du Jury. W skład jury weszli:
Rafik Hubert Sabbagh, Dyrektor Festivalu Quartiers Danses
Thierry Gourmelen, Dyrektor Choreographic Gallery i Festiwalu Mixité Festival
Andrea Pena, choreografka
Bernard Dubreuil, Dyrektor Patin Libre
Mario Arsenault, artysta wizualny
Nathalie Berndsen, pedagożka, nauczycielka dramy.
W Absolutely Fabulous Dancers aktorka, tancerz i choreografka wspólnie przyglądają się swoim korzeniom i historii, podejmują temat edukacji i tożsamości, zastanawiają się, co dodaje im skrzydeł, a co je podcina. To wszystko w rytmach muzyki lat 80-tych, folku i muzyki klasycznej. Trio Absolutely Fabulous Dancers odpowiedzi i inspiracji szuka w przeszłości, historii Polski, w ruchu codziennym, pamięci ciała i narzędziach performatywnych. W ten sposób artyści z HOTELOKO movement makers zbudowali swój niepowtarzalny i absurdalny styl taneczny. Spektakl miał swoją premierę 30 czerwca 2017 roku w Warszawie.
Kolektyw HOTELOKO działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ i jest jedną z organizacji działających w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Spektakl w Montrealu został zaprezentowany dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i współfinansowaniu m.st. Warszawy oraz dzięki partnerom spektaklu: Mazowieckiemu Instytutowi Kultury i PROM Kultury Saska Kępa.
Była to 17 edycja festiwalu; zaprezentowano na niej 38 spektakli i performansów, w tym 12 w przestrzeni publicznej, z Kanady, Szwajcarii, Francji, Danii, USA, Brazylii i Polski. Więcej o festiwalu: https://quartiersdanses.com/en/.
Serdecznie gratulujemy!
HOTELOKO movement makers
Kolektyw HOTELOKO movement makers wyłonił sięw 2016 roku z powstałego pięć lat wcześniej Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Od tego momentu artystka tworzy go wraz z choreografką Magdaleną Przybysz, poruszając się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Wspólnie realizują projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne.
Dlaczego HOTELOKO?
Ponieważ kolektyw z założenia nie ma swojej stałej siedziby i jest otwarty na ciągłe przemieszczanie się (HOTEL), stawia na szaleństwo (hiszp. LOCO, czytaj: LOKO – szalony), zwraca uwagę na zapisane w oku doświadczenie (OKO).
Dlaczego movement makers?
Ponieważ głównym narzędziem opowiadania jest ruch (choć zespół śmiało wplata w swoje performanse również muzykę i słowa.)
Kolektyw zrealizował następujące spektakle: frau/mujer/femme, #moiprzyjacieletancza, Absolutely Fabulous Dancers, Darklena, Insta Show i frau blush. Wspólnie wypracowali swój własny język, nieco freakowy styl taneczny stawiający na różnorodność wynikającą z odmiennych korzeni performerów.
U aktorki Agaty Życzkowskiej królują cekiny, które pojawiają się w każdym jej spektaklu. Lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie: „Mieszkam w cekinowej kuli”.
Magdalena Przybysz fascynuje się metodami somatycznymi, zwłaszcza Body-Mind Centering®, ruchem autentycznym i wątkami feministycznymi.
Cechą charakterystyczną prac HOTELOKO movement makers jest nieprzewidywalność i angażowanie widzów do udziału w spektaklach. W wielu scenach widzowie performatywnie współtworzą świat wraz z artystami. Główną ideą jest zacieranie granicy pomiędzy widzem i performerem, odwracanie ról oraz gra z oczekiwaniami. Najważniejszym kryterium jest kryterium szczerości. HOTELOKO realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości, dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są najbliższe artystom. Artyści pracują głównie w Warszawie, ale współpracują także z zagranicznymi partnerami.