Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 25-26 kwietnia 2015 Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie na Mazowszu (Józefów: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, ul. Dluga 44) zaprasza na I Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych i Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich – wydarzenie promujące polskie tańce narodowe w formach: salonowej i współczesnej. Termin jest nieprzypadkowy – w 2015 roku pod auspicjami UNESCO obchodzona jest 250. rocznica urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, polskiego kompozytora, który zasłynął przede wszystkim jako twórca polonezów.  

 

Konkurs odpowiada na potrzebę ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w zakresie polskich tańców narodowych. Jego ideą jest przypomnienie, że polskie tańce narodowe, do których zaliczamy: poloneza mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka, cieszyły się ogromną popularnością wśród wyższych warstw polskiego społeczeństwa, a umiejętność ich tańczenia była w Polsce uznawana za jeden z podstawowych elementów dobrego wychowania. W wersji salonowej, stanowiły ozdobę balów organizowanych przez najznamienitsze dwory europejskie, były naszą chlubą i wizytówką. Dziś tańce te kojarzone są przede wszystkim z kulturą ludową, a tylko nieliczni znają pojęcie „kar mazurowych”.

 

Czym są kara mazurowe?

 

Karo mazurowe to czteroparowy układ choreograficzny, który można wyodrębnić jako szczególną formę tańczenia mazura, rozpowszechniony zwłaszcza na dworach z salonami o skromniejszych rozmiarach. W Konkursie Kar Mazurowych wezmą udział tancerze w wieku 16-30 lat oraz powyżej 31 lat, łącznie 16 ośmioosobowych zespołów z całej Polski. Druga część projektu, czyli Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich, obejmuje wszystkie polskie tańce narodowe. Jego założeniem jest poddanie polskiej tradycji tanecznej współczesnej, twórczej, interpretacji. Pary taneczne biorące udział w tej dyscyplinie, mają dużą swobodę w tworzeniu choreografii i doborze muzyki. Oba konkursy odbędą się w oparciu o przepisy wydane przez Komisję ds. Tańców Polskich PS CIOFF® i pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia.

 

Dodatkowym elementem projektu jest Bal w polskim salonie nawiązujący scenografią, muzyką graną na żywo przez orkiestrę oraz obowiązującą etykietą do XIX-wiecznej zabawy tanecznej. Atmosferę dawnego salonu podkreślą przeobrażenia scenograficzne hali sportowej Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie, w której odbędą się konkursy i bal.

 

 

I Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych w kategorii 16 –30 lat:

I miejsce – Puchar Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

II miejsce – Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego

III miejsce – Puchar Rady Miasta Józefowa

 

I Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych w kategorii powyżej 31 lat:

I miejsce – Puchar Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

II miejsce – Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego

III miejsce – Puchar Rady Miasta Józefowa

 

I Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich:

I miejsce – Puchar Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

II miejsce – Puchar Bożeny Żelazowskiej – Zastępcy kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

III miejsce – Puchar Rady Miasta Józefowa

 

PROGRAM

 

Więcej:

Karo mazurowe

Mazur jako jeden z polskich tańców narodowych stanowi naszą chlubę i własność narodową. To zarazem najtrudniejszy polski taniec, a próby jego naśladowania przez cudzoziemców nie zawsze kończyły się sukcesem. Szczególnie modny stał się we Francji, stąd odnajdujemy w nim, oprócz typowo polskich cech: energii, godności, i dumy, również francuską wytworność i wdzięk ruchów, a także figury na wzór francuskiego kadryla.    

 

Karo mazurowe to właśnie czteroparowy układ choreograficzny, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne można wyodrębnić jako szczególną formę bądź styl tańczenia mazura. Był to styl popularny na dworach z salonami o skromniejszych wymiarach niż sale balowe. O tym jak wyglądały realia szlacheckiej zabawy pisała w swoich pamiętnikach z 1914 roku Helena Reyówna: „Mazura miałam z Hallerem. Tańczono czwórkami, byliśmy w trzeciej i razem z innymi parami czekając kolei i w skutek braku miejsca cofnęliśmy się do przyległego saloniku”.

 

W mazurze tańczonym w formie kar mazurowych, nierzadko korzystano z figur zapożyczonych z kadryla, kontredansa czy kotyliona. Jednak, co warto podkreślić, polski taniec był o wiele mniej ułożony i konwencjonalny niż jego francuscy odpowiednicy. Przede wszystkim, przebieg tańca zależał od fantazji, woli i dowcipu wodzireja, czy też „przodkującego”. Jak pisał Karol Czerniawski: „ Może on dowolnie dawne figury wskrzesić, albo nowe stworzyć, zmienić co albo dodać, swoboda najzupełniejsza; inne pary muszą święcie przestrzegać przetańczonej przez wodza figury, gdyż inaczej ubliżyłyby prawu i obowiązkom”.

 

Współcześnie, tradycja tańczenia kar mazurowych odżywa dzięki Turniejom Tańców Polskich. Cała nadzieja w młodym pokoleniu. W XIX wieku pisano o mazurze, że to „taniec młodych”, a umiejętność tańczenia mazura była w Polsce uznawana za jeden z podstawowych elementów dobrego wychowania. Mazur, a zwłaszcza kara mazurowe, mają zatem jako zjawisko kulturowe ogromny potencjał, by stać się żywym elementem dziedzictwa, praktykowanym i twórczo przekształcanym.

 

 http://www.mokjozefow.pl

 

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie.

Współorganizatorzy: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej.

Patroni honorowi: Polski Komitet ds. UNESCO, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Burmistrz Miasta Józefowa.

Patroni medialni: TVP Historia, taniecPOLSKA.pl, Radio KiS. Kultura i Sztuka, Linia Otwocka, Tygodnik Regionalny, Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close