Wersja do druku

Udostępnij

20 listopada 2019 roku przypada setna rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego – mima, tancerza, choreografa, reżysera i twórcy wrocławskiej pantomimy. Świadomi wartości dziedzictwa kulturowego, które po sobie zostawił, Wrocławski teatr Pantomimy jego imienia do wspólnego świętowania i uczestniczenia w wydarzeniach, które przygotowali na sezon 2018/2019 i 2019/2020.

 

Organizatorzy chcieliby, aby poprzez kultywowania tradycji, nawiązanie do najwybitniejszych osiągnięć teatru w Polsce, kreować nowe wartości, wchodzić z nimi w dyskurs i poszukiwać nowych rozwiązań dla pantomimy zespołowej. Planowane przez WTP uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Henryka Tomaszewskiego będą miały zasięg ogólnopolski, a realizowane działania odbędą się przy współpracy m.in. z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Centrum Sztuki Współczesnej WRO.

Na program obchodów 100. urodzin Tomaszewskiego składały się będą projekty artystyczne, edukacyjne i promocyjne o zasięgu ogólnopolskim.

 

Wydarzenia:

 

– konkurs na debiut reżyserski w pantomimie – ogólnopolski konkurs skierowany do reżyserów teatralnych, którzy nie ukończyli jeszcze 35 r.ż. (planowana premiera: marzec 2019),

– premiera przedstawienia w reżyserii – Jana Klaty (planowana premiera: jesień 2019),

– działanie instalacyjno-performatywne we współpracy z Centrum Sztuki WRO
i IP Group (planowana premiera: maj 2019),

– WTP w Instytucie Teatralnym w Warszawie – spotkania z artystami, warsztaty teatralne, panel dyskusyjny (planowane działania odbędą się jesienią 2019),

– Pantomima krok po kroku – filmy instruktarzowe dostępne na platformie You Tube, przedstawiające i wyjaśniające technikę pantomimy (listopad 2018-listopad 2019),

– panele dyskusyjne – spotkania z artystami, którzy współpracowali z Henrykiem Tomaszewskim i którzy obecnie są w zespole WTP (panele towarzyszące planowanym premierom).

 

Obchody 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close