Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek zaprasza na premierę spektaklu Janusza Skubaczkowskiego Ciao Bella. Jest ona przewidziana na 9 grudnia 2022 roku o godz. 19.00.

Wersja do druku

Udostępnij

Pokaz choreograficzny inspirowany pełnoformatowymi spektaklami Śląskiego Teatru Tańca Jacka Łumińskiego WK-70 i Niewinne marzenia u schyłku. Oba stanowiły mocny komentarz do polskiej rzeczywistości schyłku lat 90. XX wieku, opowiadały o dziedzictwie PRL-u, narodowych przywarach Polaków i zarazem starały się ukazać wspólnotę ludzkich losów.

Janusz Skubaczkowski – autor choreografii Ciao Bella był członkiem zespołu tancerzy obu tych produkcji. Swoim doświadczeniem pragnie dziś podzielić się z młodym pokoleniem tancerzy i nami – odbiorcami. Od strony wykonawczej i choreograficznej Ciao Bella bazuje na Polskiej Technice Tańca Współczesnego, od strony tematycznej spektakl ma wymowę antywojenną – odwołuje się do sytuacji wojny w Ukrainie. Do tego wątku nawiązuje również podkład muzyczny oparty m.in. o sparafrazowaną w tytule pokazu pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich Bella ciao.

Jak mówi sam twórca: „Przymierzając się do tego projektu, planowałem spektakl abstrakcyjny – ale jako artysta nie mogę pozostać obojętny na koszmar wojny dziejący się na naszych oczach. Nie ulegam tutaj modom, tylko wewnętrznemu przekonaniu. A teatr tańca jest moim narzędziem wypowiedzi w otaczającym mnie świecie.”

Spektakl został nagrodzony w konkursie na koncepcję choreograficzną średniego formatu „Ucieleśnienie pamięci. Taniec jako zapis historii” programu „Przestrzenie Sztuki Taniec – Katowice”.

Wstęp płatny

O artyście:

Janusz Skubaczkowski – tancerz, choreograf, pedagog, wykładowca akademicki, nauczyciel jogi. W latach 1995–2000 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca.

Jego pierwszą bytomską premierą było Takie nic w choreografii Jacka Łumińskiego. Brał też udział w innych przedstawieniach tego autora, a także w spektaklach Henrietty Horn, Sama Costy oraz rekonstrukcjach choreografii Poli Nireńskiej i Conrada Drzewieckiego. Jako choreograf zdobył: I Nagrodę na Konkursie Współczesnej Sztuki Choreograficznej w Witebsku – 2003; I Nagrodę na Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu – 2003; III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Amberfaun w Gdyni – 2003.

Program „Przestrzenie Sztuki” jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Współorganizatorem programu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.

Więcej informacji: link

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close