Kielecki Teatr Tańca zaprasza na premierę spektaklu Barbaricum. Odbędzie się ona 29 października 2022 roku o godz. 18.00 na Dużej Scenie KTT.

Wersja do druku

Udostępnij

Barbaricum to taneczno-muzyczne widowisko zawierające opowieść o barbarzyńcach ze środkowej Europy, dawnych mieszkańcach krainy na północ od Karpat. Warstwa muzyczna została stworzona przez Piotra Stefańskiego i Emilię Annę Tuśnio – liderów grupy DYM  i stanowi dźwiękowy portal, przez który widzowie przenoszą się do II wieku naszej ery – czasów epoki żelaza, gdy na ziemi świętokrzyskiej płonęły setki dymarek. Ludzi zamieszkujących kiedyś ten obszar niektórzy nazywają Wandalami, a ich dorobek materialny archeolodzy określają mianem kultury przeworskiej.

Przechodząc przez artystyczny portal, zanurzamy się w elementy charakterystyczne dla tej kultury i poznajemy wyrażone dźwiękiem i ruchem obyczaje oraz ówczesne wierzenia.

Warstwa ruchowa została opracowana w oparciu o współczesne techniki ekspresji tanecznej przez dwójkę choreografów – Elżbietę Pańtak oraz Artura Grabarczyka. W spektaklu mieszają się wątki miłosne, magiczne i rytualne przetworzone artystycznie z elementami historycznymi. Autorzy spektaklu starają się uwypuklić istotne aspekty tamtej kultury materialnej i duchowej, próbując przywołać refleksję, że choć minęło tak wiele lat, wciąż w niektórych sferach jesteśmy barbarzyńcami. Stanowi o tym użyty w spektaklu symboliczny zwrot: Wszystko się kończy, lecz nic nie znika.

Realizatorzy:

Choreografia/dramaturgia: Elżbieta Pańtak
Choreografia: Artur Grabarczyk
Idea/muzyka: Piotr Stefański
Muzyka: Emilia Anna Tuśnio
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Projekcje multimedialne: Tadeusz Nowakowski
Reżyseria  światła: Grzegorz Pańtak
Przygotowanie rekwizytów: Maciej Miernik

Wystąpią:

  • Artyści Kieleckiego Teatru Tańca
  • Zespół muzyczny „DYM”
  • Tancerze Niezależni
  • Seniorzy Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”
  • Trio akrobatyczne

Czas trwania spektaklu: 60 minut

Premiera: 29 października 2022 roku, godz. 18.00, Duża Scena KTT
Kolejny pokaz: 30 października 2022 roku, godz. 18.00, Duża Scena KTT

Spektakl jest przeznaczony dla widzów powyżej 12. roku życia

Widowisko Barbaricum powstaje w ramach programu Przestrzenie Sztuki.

Program Przestrzenie Sztuk jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close