Ludzie tańca

Artur Grabarczyk

  • choreograf
  • tancerz
  • pedagog
Zdjęcie: Artur Grabarczyk

Fot. z archiwum artysty.

Wersja do druku

Udostępnij

Artur Grabarczyktancerz, choreograf, nauczyciel tańca oraz filmowiec. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds (Wielka Brytania) z tytułem Bachelor of Arts. Ostatnio związany ze Scottish Dance Theatre.

W wieku 18 lat, pod koniec nauki w szkole baletowej, dostał angaż w Bałtyckim Teatrze Tańca działającym przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W BTT występował w takich spektaklach, jak Romeo i Julia, Mans Dance, Chopinart, Out, a w Operze Bałtyckiej Dziadku do orzechów oraz w licznych wstawkach operowych. We wrześniu 2010 roku tańczył w spektaklu Andrzeja Morawca Sny o wolności wystawianym na terenie Stoczni Gdańskiej.

Po dwóch sezonach spędzonych w Polsce przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia w Northern School of Contemporary Dance w Leeds. W tym czasie doszkalał się na warsztatach z m.in. Hofeshem Shechterem czy Jamesem Wiltonem. Na trzecim roku studiów założył studencki teatr tańca AP Group, dla którego stworzył spektakl REM Rapid Eye Movement pokazywany w Leeds. Grupa odwiedziła też Polskę, gdzie poprowadziła warsztaty w Trójmieście. Studia zakończył z wyróżnieniem (First Class Degree) w 2013 roku, a o jego występie dyplomowym pisały znane magazyny o tańcu – Dance Europe oraz Dancing Times.

Jeszcze jako student dostał angaż w Scottish Dance Theatre, gdzie rozpoczął pracę we wrześniu 2013 roku. Tańczył we wszystkich pozycjach repertuarowych tego zespołu, pracując z rzeszą wspaniałych artystów – choreografów, tancerzy, projektantów, producentów i muzyków. Współpracował m.in. z Damienem Jaleten przy spektaklu Yama oraz Sharon Eyal przy spektaklu Process Day. Wraz z zespołem występował i prowadził zajęcia w wielu krajach świata m.in. Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Indiach, Chinach, Meksyku, Korei Południowej i Brazylii. Zespół korzysta również z jego usług cyfrowych wykorzystując jego zdjęcia do promocji i plakatów oraz zatrudniając go do tworzenia filmów.

Na tym etapie kariery miał przyjemność współpracować z takimi choreografami, jak: Damien Jalet, Sharon Eyal, Anton Lachky, Jo Strømgren, Fleur Darkin, Ann Vachon, Emil Wesołowski, Douglas Thorpe, Jorge Crecis, Andrzej Morawiec, Jennifer-Lynn Crawford, Henri Oguike, Matthew Robinson, Laszlo Nyakas, Sally Owen i Roman Komassa.

W 2016 roku wrócił do Polski. W Warszawie wziął udział w projekcie Warszawskie Muzeum Tańca, realizowanym przez Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero (2017). Muzeum to projekt prezentujący dorobek pionierek i pionierów tańca modern w Warszawie w latach 1918-1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów. Grabarczyk wcielił się w nim w rolę Feliksa Parnella.

Tancerze współpracuje również z Teatrem Tańca Zawirowania. Bierze udział w spektaklu Backup w choreografii zbiorowej, Where Should We Go? Karoliny Kroczak w zmienionej obsadzie, a także w Black Out w choreografii Bartka Woszczyńskiego, zrealizowanym wspólnie z TT Zawirowania

https://www.facebook.com/grabarczyk.arts

Fot. z archiwum artysty.
Fot. z archiwum artysty.
Fot. z archiwum artysty.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close