Klub Żak i Zakład Kulturalny w Gdańsku zapraszają na spektakl Niesamowicie blisko zespołu h.art company. Odbędzie się on w ramach Maratonu 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca.
O spektaklu:
W życiu brakuje nam delikatności. Musimy ją sobie stwarzać, szukać jej w detalach. Jesteśmy pokoleniem, które w zimnym, szybkim i coraz częściej brutalnym świecie poszukuje czułości jednocześnie nie wiedząc co z tą czułością zrobić. Ciężko nam rozmawiać o emocjach, uczuciach i odczuciach, ale jesteśmy ich głodni. Jest nam niesamowicie głośno i niespokojnie, ale boimy się totalnej ciszy. Jesteśmy pokoleniem skrajności, szybkiego jedzenia i szybkich relacji. Chcemy być nieprzyzwoicie blisko, niekoniecznie na długo. Boimy się tego, czego chcemy tak naprawdę. Jesteśmy przebodźcowani. Przemęczeni. Rozdrażnieni. Musimy się wszyscy uspokoić.
h.art company – zespół założony przez Artura Grabarczyka, tancerza, filmowca i nauczyciela gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, której jest absolwentem. Po ukończeniu NSCD w Leeds rozpoczął pracę jako tancerz Opery Bałtyckiej, następnie Scottish Dance Theatre. Po okresie współpracy z Teatrem Tańca Zawirowania powrócił, by tworzyć w Trójmieście, gdzie zaprosił do współpracy m.in. Katarzynę Ustowską (Teatr Dada von Bzdülöw) i Różę Kołodę, z którymi prezentował spektakl The Mist w Teatrze Szekspirowskim oraz De Light.
Realizatorzy:
Choreografia: Artur Grabarczyk
Wykonanie: Agnieszka Brzezińska, Stanisław Bulder, Natalia Filowiat, Luba Splosznaja, Artur Grabarczyk
Reżyseria dźwięku i obrazu: Wiktor Freifeld
Spektakl powstał w ramach projektu Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie
Czas trwania: 50 minut
***
O Maratonie 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca:
Podczas wydarzenia wystąpią: Sopocki Teatr Tańca, założony w 1998 roku, wielokrotnie nagradzany, znany z autorskiej muzyki i kostiumów; Hertz Haus – cztery artystki o niesamowitej energii scenicznej, zaskakujące widza pomysłami; h.art company – tworzący na scenie poetyckie, wciągające światy; DzikiStyl Company, czyli Wiola Fiuk i Dariusz Gacki, znani z perfekcji technicznej własnego, nietypowego stylu tańca; oraz niezależne artystki Dana Chmielewska, Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna i Joanna Nadrowska.
Maraton będzie świętem tańca, nawiązującym do początków Gdańskiego Festiwalu Tańca oraz okazją do promocji trójmiejskich artystów w Polsce i za granicą. Spektakle prezentowane będą w dwóch gdańskich lokalizacjach – Klubie Żak oraz Zakładzie Kulturalnym. Najlepiej przemieszczać się rowerem, ale starczy też czasu na przejście na piechotę i wypicie kawy w kawiarni Klubu Żak. Pula biletów dla widzów zostanie udostępniona na początku listopada.
Maraton jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, który jest miejską instytucją kultury we współpracy z Zakładem Kulturalnym.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Więcej informacji: link