Warszawa: Warszawskie Muzeum Tańca „Warszawo, tańcz!”

Zdjęcie: Warszawa: Warszawskie Muzeum Tańca „Warszawo, tańcz!”

Plakat: Karolina Mełnicka

Wersja do druku

Udostępnij

Na scenie Ośrodka Zawirowania Warszawskie Muzeum Tańca wystąpi z programem Warszawo, tańcz!, podczas którego zaprezentuje dorobek pionierów tańca modern z lat 1918 – 1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów.

Marta Kosieradzka inspirowała się postacią Tacjanny Wysockiej, której życie toczyło się pomiędzy dwoma miastami – Warszawą i Petersburgiem. W etiudzie pokazana jest jako natchniona i nieco egzaltowana artystka, zafascynowana Isadorą Duncan, a zarazem jako twórczyni sztuki kabaretowej i rewiowej.

Bartek Woszczyński przybliża trzy najbardziej znaczące okresy życia Marie Rambert, nadając im unikalny styl choreograficzny. Jako absolwent założonej Rambert School of Ballet and Contemporary Dance w Londynie wcielił się w rolę ucznia samej Rambert.

Sonię Egner w postaci Haliny Szmolcówny najbardziej zainspirowała barwność i różnorodność życia artystki oraz szybki rozwój jej kariery. „Halina: romantyczne role, romantyczne życie i romantyczna śmierć. Brzmi jak idealny scenariusz do filmu o wybitnej primabalerinie” – mówi artystka.

Etiuda przygotowana przez Artura Grabarczyka jest współczesną interpretacją twórczości Feliksa Parnella. Punktem odniesienia są zainteresowania estetyczne i fantazje artystyczne Parnella. Pracując z bazą zdjęć oraz księgą dzienników, Grabarczyk skupia się na podobieństwach i różnicach między sobą a Feliksem Parnellem.

Iwona Wojnicka i Marta Kosieradzka w swojej etiudzie odnoszą się do fragmentu biografii tanecznej Poli Nireńskiej. Osią etiudy jest wewnętrzny konflikt tej artystki, który Iwona Wojnicka odnalazła w jej wspomnieniach: „moje rodzinne tradycje były w konflikcie z tym, czego nauczała Wigman”.

Wstęp wolny.

Choreografia: Iwona Wojnicka

Choreografia i taniec:

Marie Rambert // Bartosz Woszczyński

Tacjanna Wysocka // Marta Kosieradzka

Halina Szmolcówna // Sonia Egner

Pola Nireńska // Iwona Wojnicka, Marta Kosieradzka

Feliks Parnell // Artur Grabarczyk

Reżyseria przestrzeni: Roman Woźniak

Kompozycje audiowizualne: Wiktor Podgórski

Kolaże filmowe: Marta Kawecka

Muzyka: Wiktor Podgórski, India Czajkowska, Rafał Smoliński

Narracje: Iwona Wojnicka, Miron Jagniewski

Reżyseria dźwięku: Rafał Smoliński

Kierownictwo produkcji: Joanna Stasina

Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Ośrodek ZAWIROWANIA, ul. Belwederska 20/22.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close