Gdańsk / Maraton 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca: h.art company „De Light”

Zdjęcie: Gdańsk / Maraton 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca: h.art company „De Light”

h.art company „De Light”. Fot. Paweł Wyszomirski

Klub Żak w Gdańsku zaprasza na spektakl De Light h.art company. Odbędzie się on w ramach Maratonu 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca, przeglądu najnowszych spektakli trójmiejskich artystów.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

„Spektakl od pierwszych chwil pozwala widzowi zanurzyć się w intymny świat wykonawców. Otula dymem, z pomocą drobnych smug światła ukazuje fragmenty ciał, w drżeniu podłogi daje odczuć siłę tancerzy. De Light jest bezkompromisowe. Chociaż nie ma w nim żadnej historii, zachwyca jakość i świadomość zaproponowanego ruchu, będącego pod pełną kontrolą tancerzy od początku do końca. Cała czwórka w roli konstruktorów tego przedsięwzięcia spisała się więc znakomicie.”

Łukasz Rudziński

h.art company – zespół założony przez Artura Grabarczyka, kołotancerza, filmowca i nauczyciela gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, której jest absolwentem. Po ukończeniu NSCD w Leeds rozpoczął pracę jako tancerz Opery Bałtyckiej, następnie Scottish Dance Theatre. Po okresie współpracy z Teatrem Tańca Zawirowania powrócił, by tworzyć w Trójmieście, gdzie zaprosił do współpracy m.in. Katarzynę Ustowską (Teatr Dada von Bzdülöw) i Różę Kołodę, z którymi prezentował spektakl The Mist w Teatrze Szekspirowskim oraz De Light. 

Realizatorzy:

Wykonanie: Róża Kołoda, Katarzyna Ustowska, Artur Grabarczyk, Stanisław Bulder
Opieka artystyczna: Ulriqa Fernqvist, Peter Svenzon

Zrealizowano w ramach projektu Rezydencja/premiera Klubu Żak.  Czas trwania: 55 minut

***

O Maratonie 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca:

Podczas wydarzenia wystąpią: Sopocki Teatr Tańca, założony w 1998 roku, wielokrotnie nagradzany, znany z autorskiej muzyki i kostiumów; Hertz Haus – cztery artystki o niesamowitej energii scenicznej, zaskakujące widza pomysłami; h.art company – tworzący na scenie poetyckie, wciągające światy; DzikiStyl Company, czyli Wiola Fiuk i Dariusz Gacki, znani z perfekcji technicznej własnego, nietypowego stylu tańca; oraz niezależne artystki Dana Chmielewska, Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna i Joanna Nadrowska.
Maraton będzie świętem tańca, nawiązującym do początków Gdańskiego Festiwalu Tańca oraz okazją do promocji trójmiejskich artystów w Polsce i za granicą. Spektakle prezentowane będą w dwóch gdańskich lokalizacjach – Klubie Żak oraz Zakładzie Kulturalnym. Najlepiej przemieszczać się rowerem, ale starczy też czasu na przejście na piechotę i wypicie kawy w kawiarni Klubu Żak. Pula biletów dla widzów zostanie udostępniona na początku listopada.
Maraton jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, który jest miejską instytucją kultury we współpracy z Zakładem Kulturalnym.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Gdańsk: Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close