
Na zdjęciu spektakl „Historie, których i nigdy nie opowiedzieliśmy”.Fot. Maciej Rukasz/Centrum Kultury w Lublinie.
Lubelski Teatr Tańca kontynuuje realizację projektu „kierunek – wschód, stacja – taniec”. Jest projekt prezentujący polską twórczość taneczną w wybranych krajach Partnerstwa Wschodniego: Białorusi, Ukrainie, Gruzji i Azerbejdżanie. Na program każdego etapu składają się: prezentacja spektaklu „Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy w wykonaniu Lubelskiego Teatru Tańca, autorskie warsztaty prowadzone przez tancerzy LTT, improwizowane akcje performatywne z udziałem lokalnych artystów oraz wykład i dyskusja o polskim tańcu opisujący dokonania oraz działalność wiodących zespołów i ośrodków tańca współczesnego w Polsce.
W dniach 16-19 kwietnia w Kijowie w ramach Contemporary Dance Festival Zelyonka Fest artyści pokażą spektakl Historie, których i nigdy nie opowiedzieliśmy (chor. Simone Sandroni), a także akcję performatywną muzyka – wizja – ruch. Ponadto członkowie zespołu poprowadzą warsztaty tańca współczesnego. Pobyt LTT w Kijowie dopełni wykład-dyskusja Grzegorza Kondrasiuka i Ryszarda Kalinowskiego. Festiwal odbywa się w Bravo Theatre.
Stacja: Kijów, kwiecień 2015
Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy (spektakl)
Cztery charaktery, cztery osoby „opowiadają” swoje historie: słowami, obrazami, ciałem i ruchem, w ciszy, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Cztery różne osobowości, zbyt blisko siebie, zarówno w przestrzeni fizycznej jak i czasowej, przesiąknięte sobą nawzajem, walczą o uwagę i intymność. Rozdrażnieni, jak na niedzielnym obiedzie rodzinnym, chcą znaleźć historię, której jeszcze nigdy nie opowiedzieli.
Taniec w Polsce – życie wewnętrzne (wykład/dyskusja)
Grzegorz Kondrasiuk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin), Ryszard Kalinowski (Lubelski Teatr Tańca)
Polska Platforma Tańca 2014, pokazała jak niezwykle różnorodny jest dziś taniec w Polsce; w stylistyce, technikach, odniesieniach do tradycji, podejmowanych tematach, a nawet w lokalizacjach geograficznych, powiązaniach z Europą i światem czy modelach organizacyjnych. Prezentacja, ilustrowana fragmentami spektakli Platformy, wskazuje na najważniejsze czynniki (artystyczne i organizacyjne) wpływające na obraz współczesnego polskiego tańca w jego dzisiejszym interdyscyplinarnym i międzynarodowym kształcie.
muzyka – wizja – ruch (akcja performatywna)
Muzyka, wideo: Dariusz Kociński
Warsztaty tańca współczesnego
Lubelski Teatr Tańca: Beata Mysiak, Wojtek Kaproń, Ryszard Kalinowski
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie festiwalu: http://www.zelyonka-fest.org