25 czerwca  w krakowskim teatrze Variete odbędzie się premiera nowego spektaklu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Widowisko oparte jest na tańcach barokowych z towarzyszeniem muzyki Georga Fredericha Haendla i Georges’a Philippe’a Telemanna.

Wersja do druku

Udostępnij

Są takie utwory, bez których trudno sobie wyobrazić historię muzyki. Do nich można zaliczyć arcydzieło Georga Friedricha Haendla Water Music. Utwór skomponowany w 1717 roku, został prawdopodobnie wykonany w plenerze, być może na łodziach, podczas przejażdżki po Tamizie króla Jerzego I. Do takiego widowiska nawiązuje Cracovia Danza w spektaklu baletowym Muzyka na wodzie, uzupełniając Haendlowską ścieżkę dźwiękową o Wassermusik Georga Philippa Telemanna.

Spektakl ten jest widowiskiem barokowym, ze wszystkimi konsekwencjami tego terminu: z przepychem i dostojeństwem; fantazją i alegorycznymi postaciami; kostiumami, będącymi dziełami sztuki tak charakterystycznym dla tej epoki. Jego tematem stała się natura i jej liczne odsłony. Na scenie pojawiają się barokowe ogrody i uzdrowiska, które zaczynały wówczas stawać się modnymi sposobem spędzania wakacji. Nie brakuje też prezentacji alegorii wód mineralnych, które zaskakują fantazyjnymi kostiumami. W spektaklu znajduje się też miejsce na przedstawienie natury w całej swej okazałości, różnorodności i sile, zwłaszcza żywiołów, które fascynowały twórców i często były prezentowane w barokowych operach-baletach. Na scenie pojawia się też świat morskich i wodnych postaci: nimf, najad, trytonów. Ponadto twórcy sięgają do abstrakcji, by tańcem przedstawić zmienność natury, która nas otacza. – Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Twórcy:

Scenariusz i reżyseria – Romana Agnel

Choreografia – Pierre-Francois Dollé

Muzyka – Georg Friedrich Haendel, Georg Philipp Telemann

Kostiumy – Elżbieta Wójtowicz-Gularowska

Projekcje – Krzysztof Antkowiak

Światło – Dariusz Brojek

Występują tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza – Jehanne Baraston, Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Zuzanna Frank, Emilia Guguła, Georgij Andrejczenko, Maxim Berko, Michał Kępka, Filip Świeczkowski

Bilety dostępne na stronie: Krakowski Teatr VARIETE – PREMIERA CRACOVIA DANZA „Muzyka na wodzie”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close