Kraków / Cracovia Danza: „Muzyka na wodzie”, reż. Romana Agnel, chor. Pierre-Francois Dollé.

Zdjęcie: Kraków / Cracovia Danza: „Muzyka na wodzie”, reż. Romana Agnel, chor. Pierre-Francois Dollé.

Cracovia Danza: „Muzyka na wodzie”, reż. Romana Agnel, chor. Pierre-Francois Dollé. Fot. Maciej Michalik

25 czerwca 2024 roku to data premiery nowego spektaklu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Muzyka na wodzie to widowisko baletowe w stylu barokowym do muzyki ze suit Georga Friedricha Haendla Water Music oraz suity Georga Philippa Telemanna Wassermusik.

Wersja do druku

Udostępnij

Skomponowane przez Haendla suity taneczne wchodzące w skład słynnego utworu Water Music służyły do przeżywania muzyki w otoczeniu natury i ogrodów. Inspirując się założeniami tego słynnego dzieła spektakl Baletu Dworskiego Cracovia Danza będzie ilustrował sceny taneczne nawiązujące do historii dziejących się w barokowych ogrodach i uzdrowiskach.

Zbiór muzycznych suit zatytułowany Water Music Georga Friedricha Haendla stał się inspiracją do stworzenia tanecznych obrazów umiejscowionych w naturze i z nią związanych w różnych odsłonach, pejzażach i czasie. W przedstawieniu tym nie zabraknie prezentacji alegorii wód mineralnych, które na wzór pokazów mody, w fantazyjnych kostiumach, pojawią się w prologu widowiska.

Obraz poświęcony tematowi uzdrowisk i pijalni wód mineralnych przeniesie widzów w świat barokowych spotkań w dworskich parkach i ogrodach. Zostaną zaprezentowane ówczesne formy taneczne z kompozycji suit Haendla takie jak: menuet, sarabanda, gigue, canarie, bourree czy angielski kontredans i hornpipe.

Następnie na podstawie suity Telemanna zostanie ułożona choreografia, która ukaże świat morskich i wodnych postaci, tak często przedstawiany w ówczesnych, barokowych operach-baletach. Scena wypełni się postaciami  nimf, najad, trytonów.

Oprócz alegorii i fantazji twórcy sięgną do abstrakcji,  by tańcem przedstawić różnorodność i zmienność natury, która nas otacza. W oparciu o przeżycia i emocje związane z przebywaniem w różnych przestrzeniach (lasy, ogrody, parki) i w różnych porach roku, tancerze będą operować specjalną kompozycją ruchową w oparciu o technikę barokową. Wyrażane w ten sposób emocje będą podkreślane przez formę i kolorystykę kostiumów a także przez odpowiednie ustawienie świateł i projekcje.

Sięgając po tematykę związaną z naturą Balet Cracovia Danza wpisuje się tańcem w aktualne działania związane z ochroną naszego otoczenia naturalnego oraz dziedzictwa parków i ogrodów a także promuje zdrowy styl życia.

Twórcy:

Scenariusz i reżyseria – Romana Agnel

Choreografia – Pierre-Francois Dollé

Muzyka – Georg Friedrich Haendel, Georg Philipp Telemann

Kostiumy – Elżbieta Wójtowicz-Gularowska

Projekcje – Krzysztof Antkowiak

Światło – Dariusz Brojek

Występują tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza – Jehanne Baraston, Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Zuzanna Frank, Emilia Guguła, Georgij Andrejczenko, Maxim Berko, Michał Kępka, Filip Świeczkowski

Bilety dostępne na stronie: Krakowski Teatr VARIETE – PREMIERA CRACOVIA DANZA „Muzyka na wodzie”

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Kraków: Teatr Variete, ul. Grzegórzecka 71

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close