W dniach 20-21 maja 2022 Katedra Teatru i Dramatu UJ zaprasza na trzecia odsłonę projektu Nowa choreografia. Kierunki i praktyki, której gościnią będzie Katarzyna Żeglicka. Zaplanowane w ramach majowych spotkań wydarzenia mają charakter inkluzywny – odbędą się w przestrzeniach bez barier architektonicznych. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Zajęcia będą dostosowane do stopnia umiejętności oraz sprawności całej grupy.

Wersja do druku

Udostępnij

20 maja o godzinie 18.00 organizatorzy zapraszają do budynku Centrum Wsparcia Dydaktyki (ul. Ingardena 6) na pokaz wybranych prac artystki. Po projekcji odbędzie się rozmowa z choreografką. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

21 maja w godzinach 10.00-14.00 (sala w budynku przy ul. Ingardena 6) odbędą się warsztaty ruchowo-teoretyczne prowadzone przez artystkę i poświęcone jej praktyce choreograficznej. Zajęcia są skierowane do wszystkich studentów/studentek, badaczy/badaczek, osób zainteresowanych tańcem i choreografią. Niewymagane jest wcześniejsze doświadczenie w tańcu ani przygotowanie kondycyjne. Prowadząca uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Na warsztaty obowiązują zapisy – formularz zgłoszeniowy (https://forms.office.com/r/PT4Nh77FvE) będzie otwarty do 19 maja.

Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo z rejestracji mają studenci/studentki  Uniwersytetu Jagiellońskiego. Osobom, które zapiszą się na warsztaty zalecamy udział w piątkowej projekcji, ponieważ wydarzenia są ze sobą powiązane

Katarzyna Żeglicka – genderqueerowa kobieta z niepełnosprawnością; feministka i aktywistka; jest performerką, certyfikowaną trenerką samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt – WenDo i animatorką kultury. Ukończyła roczny Kurs Choreografii Scenicznej pod kierunkiem Iwony Olszowskiej. W lutym 2020 roku wspólnie z Antkiem Kuriatą była na rezydencji Winter Artist Exchange Ponderosa w Niemczech. Brała udział w warsztatach i laboratoriach tanecznych i pracy z ciałem w Polsce, Szwecji i Holandii. Od września do grudnia 2020 była stypendystką krakowskiego programu Kultura odporna (08-12.2020). Obecnie jest słuchaczką studiów podyplomowych na kierunku Pedagogika Teatru w Instytucje Kultury Polskiej w Warszawie.

Ze swoją autorską etiudą Rezonans kontrastu wystąpiła podczas Reconference w Katmandu w Nepalu. Tańczyła w spektaklu Poruszenie (choreografia: Zofia Noworól), prezentowanym w ramach cyklu Scena Tańca Współczesnego w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, oraz „Róbmy miłość, a nie wojnę” w Teatrze Studio w Warszawie (w ramach Sceny Tańca Studio). Grała w performansach PokaZ Teatru 21 (reż. Justyna Wielgus) w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” oraz Rafał Urbacki: Solo (wspólnie z Anu Czerwińskim, Kacprem Lipińskim, Magdaleną Przybysz, Igorem Stokfiszewskim, Weroniką Szczawińską, Jaśminą Wójcik, Jakubem Wróblewskim) w Komunie Warszawa.

Jest ambasadorką oraz trenerką w międzynarodowym projekcie „Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami” realizowanym przez Fundację Autonomia, a także członkinią kolektywu Artykuł 6 działającego na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami, Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Krakowa i rady krakowskiej Fundacji Autonomia. W latach 2014–2020 prowadziła pierwsze feministyczne stowarzyszenie dla kobiet z niepełnosprawnościami – Strefa Wenus z Milo.

***

Projekt Nowa choreografia. Kierunki i praktyki rozpoczął się od serii pytań o możliwości budowania nowej jakości komunikacji między badaczkami i artystkami. Pytań o to, jak pisać i mówić o ruchu, jak go badać oraz teoretyzować. Nowa choreografia jest obszarem, który daje możliwość do wytwarzania alternatywnych sposobów dzielenia się wiedzą. Z jednej strony jest nurtem podejmującym dialog z dziedzictwem sztuki tańca i choreografii, z drugiej – wskazuje nowe możliwe kierunki ich rozwoju.

Od marca 2022 do stycznia 2023 organizatorzy zaproszą osiem choreografek i choreografów, którzy pokażą swoje praktyki artystyczne oraz o nich opowiedzą. Wierzymy, że spotkanie praktyków/ praktyczek z teoretykami/teoretyczkami może być istotnym krokiem ku stworzeniu nowego języka do mówienia i pisania o najnowszej choreografii.

Spotkania Nowej choreografii:
Agnieszka Kryst (8-9.4.2022)
Ramona Nagabczyńska (22-23.4.2022)
Katarzyna Żeglicka (20-21.5.2022)
Alicja Czyczel (30.9.2022 – 1.10.2022)
Wojciech Grudziński (21-22.10.2022)
Agata Siniarska (25-26.11.2022)
Barbara Bujakowska (12.2022)
Magda Ptasznik (01.2023)

Projekt Nowa choreografia. Kierunki i praktyki sfinansowano ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego Heritage Heritage Open Courses (edycja A) w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kuratorki projektu: Zuzanna Berendt, Daria Kubisiak, Alicja Müller, Izabela Zawadzka
Autorka identyfikacji: Weronika Wawryk
Wszystkie aktualne informacje o projekcie można znaleźć na stronie: Kontakt: https://www.facebook.com/KatedraTeatruiDramatuUJ nowachoreografia@uj.edu.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close