Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 2-4 października (piątek-niedziela) 2015 Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie (ul. Nadwiślańska 2-4) i kuratorka Anna Królica zapraszają na pokazy w  ramach programu Maszyna choreograficzna 2015 – Schlemmer. Analogie. 2 października o godz. 19.00 odbędzie się pokaz 3P spektaklu taneczno-ruchowego na trzech aktorów w choreografii Kacpra Lipińskiego. Dzień później o tej samej godzinie spektakl Renaty Piotrowskiej Śmierć. Ćwiczenia i wariacje. Autorka z dystansem i humorem, konfrontuje to doświadczenie śmierci (które nie może być opowiedziane) z teatrem. Usiłując wprost zainscenizować spotkanie ze śmiercią, gromadzi różne scenariusze, składające się na performatywny dyptyk, w trakcie którego choreografka podróżuje przez wieki (nie)doświadczania śmierci i korzysta z artystycznych, kulturowych i społecznych reprezentacji tego ostatecznego doświadczenia. Przed prezentacją Piotrowskiej o godz. 17.00 odbędzie się wykład dr. Samuela Nowaka zatytułowany Etyka posthumanistyczna. Natomiast 4 października o godz. 19.00 w ramach programu zostanie pokazane przedstawienie Uroda życia w choreografii Karoliny Garbacik. Spektakl jest częścią międzynarodowego projektu, przygotowanego specjalnie na festiwal Inny Wymiar, w ramach projektu Wschód Kultury. Autorzy i wykonawcy przedstawienia pochodzą z Polski, Hiszpanii i Białorusi.

 

Szczegółowe informacje o spektaklach:

 

Circus Ferus 3P – chor. Kacper Lipiński

Renata Piotrowska: Śmierć. Ćwiczenia i wariacje

Karolina Garbacik: Uroda życia

 

O wykładzie:

 

Czy możliwa jest — a jeśli tak, to czym byłaby — etyka po antropocentryzmie? Kto miałby być w nią włączony i na czym polegałoby zobowiązanie etyczne? Czy bakterie, czarne dziury i krzesła mogą być przedmiotem refleksji etycznej? Najpierw przyjrzymy się pracom z kręgu filozofii, które rozciągnęły myślenie etyczne poza ludzi. Następnie, sięgając do najnowszych debat z kręgu posthumanistyki, studiów nad technologią i teorii informacji, spróbujemy zrekonstruować parametry etyki bez ludzi.

 

Samuel NOWAK – dr, kulturoznawca, medioznawca, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w brytyjskich studiach kulturowych, teorii mediów oraz posthumanistyce. Przebywał na stypendiach i odbywał staże badawcze na: Universiteit Antwerpen, King’s College London, New York University, Goldsmiths, University of London. Publikował w „Kulturze popularnej”, „Tekstach drugich”, „Przeglądzie kulturoznawczym” oraz tomach zbiorowych. Rok temu, w serii Horyzonty nowoczesności, ukazała się jego książka: Seksualny kapitał. Swoje teksty udostępnia na https://jagiellonian.academia.edu/SamuelNowak

 

Więcej informacji o projekcie:

www.news.cricoteka.pl/maszyna-choreograficzna-schlemmer-analogie/

 

Logotypy belka 1 Maszyna choreograficzna 2015 (miniaturka)

 

 

 

Logotypy belka 2 Maszyna choreograficzna 2015 (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close