Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 21- 24 listopada w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!, realizowanego przez Cricotekę, w Krakowie odbywać się będą dwa programy performatywne – Polifonie (kuratorka: Anna Szwajgier) oraz Maszyna choreograficzna (kuratorka: Anna Królica. W przypadku polifonii tytułowy termin ma znaczenie metaforyczne – pojawi się polifonia postaw, gatunków, indywidualności. Usłyszymy muzykę improwizowaną, a także brzmienia eksperymentalne z udziałem elektroniki. Artyści występujący w Polifoniach również wykraczają poza swoje schematyczne role. Seria koncertów-zdarzeń, akcja na scenie – ma dużo wspólnego z performansem i teatralizacją narracji muzycznej. W programie znalazł się kolaż dźwiękowo-ruchowy Magdaleny Przybysz i Sergeja Maingardta Dancing for the Birds, They Watching Us.

Natomiast Maszyna choreograficzna w całości poświęcona zostanie problematyce choreografii. Celem projektu jest uruchomienie spirali powiązań, skojarzeń i kontekstów pomiędzy współczesną sztuką choreograficzną a twórczością Tadeusza Kantora. Współczesnych twórców, podobnie jak niegdyś Kantora, fascynuje realność ciała, kształt, który przy zastosowaniu formalnych chwytów można zanegować, prowadząc grę ze strategiami odbiorczymi. Wtedy ciało staje się bezkształtną masą, współczesną rzeźbą, statuą, a spektakl zaproszeniem widzów do eksplorowania teatru anatomii. Cykl prezentowanych choreografii ujmuje kilka ze wspominanych koncepcji cielesności. W ramach projektu pokazane zostaną przedstawienia Janusza Orlika, Tomasza Bazana, Izy Szostak i Karola Tymińskiego. Odbędzie się również panel poświęcony wykorzystaniu metody ruchu autentycznego w praktyce scenicznej (Uczestnicy: Joanna Leśnierowska, Weronika Szczawińska, Ryszard Kalinowski, Bogdan Renczyński i Rafał Urbacki. Moderator: Anna Królica).

TRAILER


Szczegółowe informacje o Polifoniach i Maszynie choreograficznej


Program wydarzeń


Miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. Św. Wawrzyńca 15, Hala F


Polifonie


21 listopada (czwartek)

18.00

Dancing for the Birds, They Watching Us (Magdalena Przybysz, Sergej Maingardt)


***


Maszyna choreograficzna

22 listopada (piątek)

18.00

Insight (Janusz Orlik/Joanna Leśnierowska)

19.15

Ruch autentyczny w dzisiejszej praktyce scenicznej – panel dyskusyjny z udziałem Joanny Leśnierowskiej, Weroniki Szczawińskiej, Ryszarda Kalinowskiego, Bogdana Renczyńskiego i Rafała Urbackiego. Moderator: Anna Królica.

21.00

WHATEVER life act(Tomasz Bazan, Anita Wach, Anna Steller, Jan Borecki)

23 listopada (sobota)

19.00

The Glass Jar Next to the Glass Jar, Iza Szostak

24 listopada (niedziela)

19.00 Doll House (Karol Tymiński)

Ceny biletów:

Karnet na wydarzenie Polifonie: 15 zł

Karnet na wydarzenie Maszyna choreograficzna: 15 zł

Bilety na poszczególne wydarzenia: 5 zł

Bilety będą dostępne w sprzedaży od 13 listopada w biurze Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka ul. Szczepańska 2, 31-011 Kraków od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 15.00 lub na godzinę przed wydarzeniami.

***

Projekt Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! ma na celu zaprezentowanie procesu dostrzegania i ujawniania obecności związków pomiędzy ideami Kantora a zjawiskami w historii teatru, sztuk wizualnych, jak też w dziedzinach dotąd nie kojarzonych w sposób oczywisty z twórczością polskiego artysty – jak taniec, muzyka i szeroko rozumiany obszar działań performatywnych. Na realizowany w kilku odsłonach w 2013 i 2014 roku projekt złożą się wystawy, działania performatywne oraz wydawnictwa.

W 2013 roku zaprezentowane zostaną dwie spośród trzech planowanych wystaw oraz dwa wydarzenia performatywne: Maszyna choreograficzna oraz Polifonie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close