Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na premierowy pokaz performansu połączonego z wykładem pt. Idiota autorstwa Wojtka Klimczyka. Wydarzenie odbędzie się 19 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 w studiu Krakowskiego Centrum Choreograficznego.

Wersja do druku

Udostępnij

Mówi się czasem, że historia jest najlepszą nauczycielką, ale czy może dotyczyć to tańca? Czy można uczyć się tańca współczesnego z historycznych źródeł? Jeśli tak, to jak miałby wyglądać proces czerpania z przeszłości i jakie powinny być zasady doboru historycznych inspiracji?

W performansie Idiota pytania te stawiane są w odniesieniu do życia i twórczości Wacława Niżyńskiego, artysty-zagadki, którego głośna twórczość została bardzo słabo udokumentowana i którego skomplikowane losy sprawiają, że interesuje się nim nie tylko historia tańca, ale i medycyna. Wychodząc od notatek, które Niżyński po sobie pozostawił, performans podejmuje próbę bardzo osobistego dialogu z problemami, które nurtowały ich autora.

Realizatorzy:

koncept i wykonanie – Wojtek Klimczyk
kolaż dźwiękowy – Misenomo
światło – Marta Wołowiec

Wojtek Klimczyk – teoretyk i historyk tańca, dramaturg i reżyser pracujący w dziedzinie tańca współczesnego (ex-Harakiri Farmers), wokalista w zespole Misenomo. Autor książek Wizjonerzy ciała. Panorama współczesnego teatru tańca oraz Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795). Obecnie pracuje nad monografią Molecular Nijinsky.

Bilety w cenie 30/40 zł, https://biletyna.pl/event/view/id/388257

Performans i wykład Wojciecha Klimczyka pt. „Idiota” w studiu KCC, fot. Kuba Dąbrowski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close