25 maja o godz. 18.30 w Cricotece odbędzie się premiera spektaklu M Studio (Rumunia) Dirty Dancing w choreografii Eryka Makohona. Wydarzenie jest częścią programu prezentacji tańca Rollercoaster 2025, realizowanego przez Cricotekę i Krakowski Teatr Tańca. Portal taniecPOLSKA.pl wspiera medialnie tegoroczną edycję programu.

Wersja do druku

Udostępnij

Twórcy o spektaklu:

Spektakl, pomimo oczywistego nawiązania tytułem do kultowego filmu z 1987 roku (którego polska premiera miała miejsce w przełomowym roku 1989), nie stanowi jego reinterpretacji. Zamiast tego jest autonomiczną i radykalną odpowiedzią na jego ideę „brudnego tańca” – jako metafory przekroczenia. Interesuje nas taniec rozumiany nie jako choreografia ruchu, lecz jako performatywny akt wyjścia poza społeczne normy: etyczne, estetyczne i emocjonalne. Dirty Dancing to taniec, który jest nieczysty, wstydliwy, pożądliwy, krępujący – a jednocześnie wyzwalający i transformujący.
Wspólnie z czwórką performerów z M STUDIO stworzyliśmy laboratorium indywidualnych „żenujących performansów”. Każdy z artystów opracował własne sceniczne alter ego oraz zestaw działań i gestów balansujących na granicy wstydu, śmieszności i przyjemności. Kluczowym elementem procesu była praca z kategorią guilty pleasure – rozumianą nie jako popkulturowa rozrywka, lecz jako praktyka przekraczania społecznych barier i testowania granic komfortu. Sprawdzaliśmy, co się stanie, gdy przyjemność przestanie być obciążona poczuciem winy.
Spektakl eksploruje polityczny potencjał żenującego performansu – jako strategii oporu wobec społecznych oczekiwań, norm i presji. Interesuje nas, czy poprzez dobrowolne przekroczenie granic „dobrego smaku” i konwencji można uzyskać nową jakość obecności – bardziej autentyczną, cielesną, wrażliwą na własne afekty. W tym sensie Dirty Dancing nie jest spektaklem do intelektualnej analizy z bezpiecznego dystansu. To wydarzenie, które angażuje widza na poziomie cielesnym i emocjonalnym, zapraszając do współodczuwania, współwstydu, współśmiechu.
To także propozycja – ryzykowna, ale szczera – by potraktować własną żenadę jako bramę do wolności.

Uwaga! Spektakl przeznaczony dla widzów 16+, w spektaklu używana jest głośna muzyka oraz efekt stroboskopowy!

Realizatorzy

koncepcja, reżyseria, scenografia: Eryk Makohon
choreografia: Eryk Makohon oraz aktorki i aktorzy
dramaturgia: Daria Kubisiak
asystent reżysera i choreografa: Paweł Łyskawa
obsada: Eszter Nagy, Emília Polgár, László Szekrényes, Zoltán Deák
tekst: Eszter Nagy, Daria Kubisiak
kostiumy: Zsuzsi Szöke
muzyka: collage
światło: Huba Szabó
dźwięk: György Chiriţescu

Bilety: https://bilety.cricoteka.pl/index.php/repertoire.html

Kraków / Rollercoaster 2025: M Studio (Rumunia) „Dirty Dancing” – chor. Eryk Makohon, plakat: materiały własne organizatora

Na zdjęciu: próby do spektaklu M Studio „Dirty Dancing” – chor. Eryk Makohon (kwiecień 2025), fot. Atila Toro

Na zdjęciu: próby do spektaklu M Studio „Dirty Dancing” – chor. Eryk Makohon (kwiecień 2025), fot. Atila Toro

Na zdjęciu: próby do spektaklu M Studio „Dirty Dancing” – chor. Eryk Makohon (kwiecień 2025), fot. Atila Toro

Na zdjęciu: próby do spektaklu M Studio „Dirty Dancing” – chor. Eryk Makohon (kwiecień 2025), fot. Atila Toro

Rollercoaster to program prezentacji tańca współczesnego, realizowany przez Cricotekę i Krakowski Teatr Tańca. Przez siedem lat Rollercoaster zgromadził tysiące widzów! Zrealizowanych zostało ponad 100 wydarzeń! Oprócz polskich i zagranicznych spektakli tanecznych odbyły się wykłady, warsztaty, rezydencje artystyczne, pokazy filmów oraz wystawy! Tegoroczny „Rollercoaster” wystartował w karnawale i upłynie pod hasłem „Fiesta”! Przed nami premiery, wyjątkowe spotkania i pokazy spektakli, które dadzą zastrzyk pozytywnej energii, tak potrzebnej w obecnych czasach. Tegoroczny program koncentruje się na tym, co pozytywne. Organizatorzy pragną budować przestrzeń wspólnotowego doświadczania radości, afirmacji i świętowania. Choć nie będą unikać trudnych spraw, często ukrytych w formach zabawnych, kpiących, za przysłoną sarkazmu i ironii, to za każdym razem będą szukać w nich nadziei.

Kuratorzy programu / Curators: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Organizatorzy / Organizers: Cricoteka, Krakowski Teatr Tańca
Zespół realizujący projekt / Project Team: Mariusz Gąsior Małgorzata Kmita-Fugiel, Józef Legierski, Magdalena Link-Lenczowska, Zofia Mikołajska, Aldona Mikulska, Andrea Nikolov, Agnieszka Oprządek, Anna Rejowska, Aleksandra Treder, Michał Warmusz, Weronika Wawryk, Natalia Zarzecka, Izabela Zawadzka
Identyfikacja graficzna / Graphic design: Wojciech Kołek
Patroni medialni / Media Patrons: Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura
Wsparcie medialne / Media Support: taniecPOLSKA.pl

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt realizowany w ramach programu Beyond Fronta: Bridging Periphery finansowanego ze środków Kreatywna Europa (2023–2026) tworzonego przez partnerów: Krakowski Teatr Tańca, Közép-Európa Táncszínház / Central Europe Dance Theatre, Bunker, Croatian Institute for Movement and Dance – Hrvatski institut za pokret i ples – HIPP, M STUDIO, Moira Cultural and Youth Association oraz Vitlycke – Centre for Performing Arts.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Rollercoaster 2024. Plakat: materiały własne organizatora

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close