Wersja do druku

Udostępnij

Od września do listopada 2015 Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie (ul. Nadwiślańska 2-4) i kuratorka Anna Królica zapraszają na trzecią odsłonę programu performatywnego Maszyna choreograficzna. Tegoroczna edycja zatytułowana jest Schlemmer. Analogie i nawiązuje do koncepcji Oskara Schlemmera.

 

We wrześniu odbędzie się pokaz spektaklu Chipping  znanej już widzom z edycji 2014 Anny Konjetzky (12-13 września), a przed pierwszą prezentacją o godz. 17.00 – wykład prof. Małgorzaty Leyko Człowiek jak alfa i omega. O teatrze Oskara Schlemmera.

 

 

W ramach Maszyny… w 2015 roku przed widzami jeszcze m.in. premiery Barbary Bujakowskiej (27 września) i Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa (30 września) oraz Izy Szostak (8 listopada).

 

Od kuratorki:

 

Tworząc tegoroczny program „Maszyny choreograficznej”,  interesowało mnie przede wszystkim współistnienie w dziele scenicznym dwóch wartości: organiczności i mechaniki. A co z tym związane – sposób, w jaki artyści pracują z obiektami, maszynami i swoim ciałem. Bio-obiekt Kantora pojawia się tu jako oczywisty kontekst, podobnie jak filozofia Merleau-Ponty’ego i fenomenologii ciała, stawiająca pytanie: czy mamy ciało, czy jesteśmy ciałem?

 

Jako kuratorka projektu sięgnęłam do twórczości Oskara Schlemmera (1888-1943), artystę istotnego w procesie formacyjnym dla Tadeusza Kantora, związanego z Bauhausem oraz konstruktywizmem. Śladów podobieństw pomiedzy pracami Kantora i Schlemmera można szukać we wczesnych spektaklach Kantora, jak Śmierć Tintagilesa, „Balladyna”  czy „Powrót Odysa”.

Schlemmer, podobnie jak Kantor, nie zajmował się bezpośrednio tańcem ani choreografią – z wykształcenia był malarzem i rzeźbiarzem, jednak przestrzeń i ruch (także choreograficzny) stanowiły dla niego impuls do tworzenia, były swoistym wyzwaniem do kreacji. Jednak w tańcu, Schlemmer otworzył nową drogę, wiodącą ku tańcowi abstrakcyjnemu. 

 

(Fragment  tekstu kuratorskiego Anny Królicy)

 

Harmonogram wydarzeń Maszyny choreograficznej 2015

Schlemmer. Analogie

 

Wrzesień 2015

 

 

12 września.2015 godz. 19.00 Chipping / Anna Konjetzky

13września 2015 godz. 19.00 Chipping / Anna Konjetzky

27 września 2015 godz. 19.00 Mechaniczne sny / Barbara Bujakowska (premiera)

30 września 2015 godz. 19.00 Radiance, lo-res / Alex Baczyński-Jenkins (premiera)

 

 

Imprezy towarzyszące

 

12 września 2015 godz. 17.00 Człowiek jak alfa i omega”. O teatrze Oskara Schlemmera wykład prof. Małgorzaty Leyko

14 września.2015 godz. 10.00 – 13.00 Taneczne atelier wokół „Chipping – warsztat z Anną Konjetzky i Sahrą Huby (3 godz.)

 27 września 2015 godz. 17.00 Laboratoryzacja świata – wykład dr. Samuela Nowaka

 

Więcej informacji o projekcie:

 www.news.cricoteka.pl/maszyna-choreograficzna-schlemmer-analogie/

 

Logotypy belka 1 Maszyna choreograficzna 2015 (miniaturka)

 

Logotypy belka 2 Maszyna choreograficzna 2015 (oryginał)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close