23 października łódzka Materia zaprasza do siedziby Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera przy ul. Piotrkowskiej 293/305 w Łodzi na solowy wykład performatywny Jak tańczyć aż po (życia) kres Rafała Dziemidoka, niezależnego choreografia, tancerza, improwizatora, związanego z polska sceną od ponad 20 lat. Wydarzenie jest efektem pracy z autobiograficznym tekstem legendy tańca Daniela Nagrina – How To Dance Forever. Dziemidok od wielu lat realizuje autorskie projekty, a także współpracuje z teatrami, operami, zespołami na całym świecie.

Wersja do druku

Udostępnij

Jak tańczyć aż po (życia) kres

Dziemidok w swoim solowym spektaklu postanowił skonfrontować się z lekturą ważną na początku jego tanecznej kariery. Punktem wyjścia dla tego solowego projektu jest więc książka autorstwa zmarłego w 2008 roku nowojorskiego tancerza, choreografa i nauczyciela Daniela Nagrina. Już sam tytuł, będący próbą przetłumaczenia tytułu książki, znamionuje niemożność zgrabnej translacji języków i światów, a wręcz nieprzystawalność pewnych pojęć.

„Jak po polsku wyrazić forever – na zawsze, wiecznie, do końca, czy wręcz bez końca?” – pyta Rafał Dziemidok. „Książkę zawierającą ogromną liczbę rad dla tancerzy, w jaki sposób mogą oni zarządzać swoim życiem, ciałem, karierą, aby osiągnąć wspomniane w tytule forever, trudno przetłumaczyć na polski. Na polskie realia, system, sposób życia, mentalność, kulturę. Dodatkowym utrudnieniem jest również czas, który upłynął od momentu publikacji książki, czyli 1988 roku. Świat zmienił się bardzo. Pytanie, czy i jak zmienił się też świat tańca”.

Autor wykładu performatywnego – formy składającej się z części monologu i części tańczonych – odnosi się zarówno do swojej pierwszej lektury tej książki, jak i do lektury najświeższej, które dzieli 20 lat. Czy ten czas zmienia coś w odczytaniu tego tekstu, a jeżeli tak, to co i dlaczego? Projekt jest próbą zastanowienia się nad tym, czym jest taniec dla uprawiających go zawodowców.

Rafał Dziemidok – niezależny choreograf, reżyser, tancerz, improwizator i pedagog improwizacji mieszkający i tworzący od 2012 roku w Berlinie. Obecny jest na polskiej scenie tańca od ponad 20 lat, realizując własną, unikalną i wyrazistą ścieżkę ruchowej ekspresji.

Jako tancerz współpracował m.in. z Teatrem Dada von Bzdülöw, Gdańskim Teatrem Tańca, Compagnie Yvette Bozsik, Teatrem Powszechnym, Public and Private/Clement Layes, Novoflot, Theater o.N., Two Fish/Theater an der Parkaue, Julian Rosefeld. Jest współzałożycielem i liderem Grupy Artystycznej Koncentrat. Rafał Dziemidok tworzy choreografie dla teatru, opery i filmu; tworzy także spektakle sceniczne i prace o charakterze site-specific, a także grupowe i solowe spektakle z zawodowymi tancerzami i amatorami, nieustannie poszukując abstrakcyjnego języka i precyzji w przekazywaniu na scenie osobistych historii na scenie. W swoich spektaklach sięga po autotematyzm i groteskę.

Obecnie bada możliwe zastosowania Bertsolaritzy, baskijskiej sztuki improwizacji poetyckiej, jako narzędzia w szkoleniu improwizacji tanecznej.

Spektakl powstał na zaproszenie Edyty Kozak i festiwalu Ciało/Umysł w cyklu wykładów performatywnych Taniec, moja miłość, które miały za zadanie zajrzeć za kulisy i sprawdzić, jak funkcjonuje zaplecze pracy tancerza w Polsce.

Koncepcja i wykonanie: Rafał Dziemidok
Producent: Ciało/Umysł Foundation

Wydarzenie odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Partnerzy: Akademia Muzyczna im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

Spektakl w języku polskim. Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, nie posiada ograniczeń wiekowych.

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki proszone są o kontakt: materia@materialodz.pl.

Bilety: 20 zł https://app.evenea.pl/event/873573-4/

***

REGULAMIN UCZESTNICTWA:

Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób.

Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie.

Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk.

Jeśli masz gorączkę, objawy przeziębienia lub zakażenia COVID-19, nie przychodź na spektakl, zostań w domu.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close