Z przyjemnością informujemy o tym, że artyści Teatru Wielkiego w Łodzi otrzymali Medale „Zasłużony kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.

Wersja do druku

Udostępnij

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” jest polskim odznaczeniem ministerialnym, nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

W 2022 roku Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zostali uhonorowani następujący artyści Teatru Wielkiego w Łodzi:

Złoty Medal

Zofia Paradowicz (Janina Niesobska)

Swoje zawodowe życie sceniczne rozpoczynała w Operze Łódzkiej – w zespole baletowym. W swoim dorobku artystycznym ma dziesiątki solistycznych partii baletowych z repertuaru klasycznego i współczesnego. Jako choreograf i reżyser współpracowała ze wszystkimi łódzkimi teatrami – muzycznymi, dramatycznymi i lalkowymi, a realizacje jej autorstwa cieszą się wielkim uznaniem krytyki teatralnej i sympatią publiczności. W 2022 roku Janina Niesobska obchodzi 65-lecie pracy artystycznej.

Brązowy Medal

  • Monika Cichocka

Śpiewaczka operowa, sopran. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Karierę wokalną rozpoczęła mając siedemnaście lat. Z pasją śpiewa zarówno opery, jak i oratoria, kantaty czy lirykę wokalną. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich. Koncertowała w Polsce, Niemczech, we Włoszech, Francji, w Holandii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii i Monte Carlo. Występowała na wielu festiwalach. Monika Cichocka chętnie wykonuje partie wyjątkowo skomplikowane, dokonuje także prawykonań wielu kompozycji. Za rolę Aidy w łódzkiej realizacji opery Verdiego została uhonorowana Złotą Maską. Z powodzeniem kształci śpiewaków – pedagogika wokalna jest jej wielką pasją.

  • Bernadetta Grabias

Solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie śpiewu (dyplom z wyróżnieniem) oraz studium dyrygenckie Po otrzymaniu dyplomu Akademii dostała stały angaż w Operze Łódzkiej, gdzie wykonuje pierwszoplanowe role mezzosopranowe. Gościnnie zapraszana jest do udziału w koncertach z repertuarem symfonicznym, oratoryjnym i pieśniarskim. Współpracuje ze wszystkimi scenami operowymi w Polsce i z wieloma zagranicznymi oraz z orkiestrami. Laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody na Queen Elisabeth Competition of Belgium. Obok pracy artystycznej poświęca czas pedagogice, prowadząc klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Łodzi.

  • Tomasz Jagodziński

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi i wieloletni artysta baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. Pracę w łódzkim teatrze rozpoczął w 1982 roku jako koryfej baletu, a następnie jako solista. Tańczył wiele partii solowych zarówno w spektaklach klasycznych, jak i w tytułach współczesnych. Do chwili obecnej współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi biorąc udział w licznych realizacjach spektakli. W 2002 roku uzyskał absolutorium Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku pedagogika baletu.

  • Andrzej Kostrzewski

Baryton. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu solowego. Jeszcze jako student, debiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Od tamtego czasu z małymi przerwami jest solistą łódzkiego teatru. Stworzył wiele znakomitych ról, wysoko ocenionych przez krytykę oraz docenionych przez publiczność. Z równym powodzeniem potrafi znaleźć się w lżejszym repertuarze. Ma w swoim dorobku także role w operetkach i musicalach. Artysta bardzo często bierze udział w koncertach estradowych w całym kraju, ma też na swoim koncie liczne występy zagraniczne. Andrzej Kostrzewski jest artystą, którego kreacje charakteryzuje znakomite aktorstwo i wysoki poziom wokalny.

  • Jan Łukasiewicz

Był solistą w zespole baletowym Teatru Wielkiego w Łodzi. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku. Współpracował z wieloma wybitnymi choreografami, m.in. Janiną Niesobską (obecną wśród nas, nagrodzoną złotym medalem GA). Jan Łukasiewicz jest bardzo uzdolnionym tancerzem, cieszącym się uznaniem i szacunkiem w środowisku baletowym. Pracowitość, życzliwość, kreatywność i umiejętność pracy zespołowej sprawiły, że był  jednym z filarów zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Łodzi. Bierze także udział (jako tancerz), w licznych spektaklach operowych, operetkowych i musicalowych, realizowanych na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Za zasługi artystyczne otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi oraz Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a niedawno także Brązowy Medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.

Bogdan Pawłowski

Kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest autorem muzyki do ponad 200 spektakli dramatycznych i 28 lalkowych. Współpracownik Polskiego Radia w Łodzi, dla którego przez 20 lat, jako kierownik muzyczny ogólnopolskiej audycji „Wesoły Autobus”, napisał ponad 300 piosenek folklorystyczno-rozrywkowych. Bogdan Pawłowski prowadził liczne przedstawienia w teatrach dramatycznych  oraz w Teatrze Wielkim w Łodzi. W Akademii Muzycznej w Łodzi nauczał instrumentacji, czytania partytur oraz propedeutyki kompozycji. Jego muzyka do spektaklu baletowego Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków jest dziełem, które odniosło światową sławę, a balet ten miał swoje premiery w prawie 40 krajach na całym świecie. Bogdan Pawłowski ma w swym dorobku twórczym wiele spektakli dla widowni dziecięcej, a także jest autorem muzyki do dziecięcych filmów animowanych. W 2020 roku obchodził 65-lecie pracy artystycznej.

Dominik Sutowicz

Tenor. W 2008 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu solowego. Jeszcze w tym samym roku został zaangażowany jako solista w Teatrze Wielkim w Łodzi. Współpracuje z Operą Krakowską, Operą Bałtycką i szczecińską Operą na Zamku, a także Teatrem Wielkim, Operą Narodową w Warszawie. Wśród interesujących kreacji solisty warto wymienić tytułową rolę w premierowej produkcji Manru Ignacego Jana Paderewskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Poza muzyką operową Dominik Sutowicz wykonuje również dzieła oratoryjne.

Z kolei Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymali Nazar Botsiy i Dominik Senator, soliści Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

Więcej informacji: link

Na zdjęciu: Janina Niesobska, Piotr Adamczyk. Fot. Joanna Miklaszewska

Na zdjęciu: Janina Niesobska, Piotr Adamczyk. Fot. Joanna Miklaszewska

Na zdjęciu: Maciej Pawłowski (syn Bogdana), Bogdan Pawłowski, Piotr Adamczyk. Fot. Joanna Miklaszewska

Na zdjęciu: Maciej Pawłowski (syn Bogdana), Bogdan Pawłowski, Piotr Adamczyk. Fot. Joanna Miklaszewska

Na zdjęciu: Tomasz Jagodziński, Piotr Adamczyk. Fot. Joanna Miklaszewska

Na zdjęciu: Tomasz Jagodziński, Piotr Adamczyk. Fot. Joanna Miklaszewska

Na zdjęciu: Dominik Sutowicz. Fot Joanna Miklaszewska

Na zdjęciu: Dominik Sutowicz. Fot Joanna Miklaszewska

Na zdjęciu: Jan Łukasiewicz, Piotr Adamczyk. Fot. Joanna Miklaszewska

Na zdjęciu: Jan Łukasiewicz, Piotr Adamczyk. Fot. Joanna Miklaszewska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close