Wersja do druku

Udostępnij

Narodowego zakończy w niedzielę 4 grudnia o godz. 18.00 obchody XX edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, której organizatorami są Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur. Jednego wieczoru zostaną pokazane trzy spektakle: Chopiniana (chor. Michaił Fokin), Bolero i Moving Rooms (chor. Krzysztof Pastor). Będzie to pierwsza wizyta Polskiego Baletu Narodowego w Lublinie. Czołowy polski zespół baletowy pod dyrekcją Krzysztofa Pastora, pracująca na co dzień w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, wybrała dla lublinian ze swojego bogatego repertuaru trzy balety jednoaktowe, które odzwierciedlają jej szeroki wachlarz zainteresowań programowych: od wielkiej klasyki aż po awangardę. Wieczór odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur (p. Teatralny 1).

 

Lubelski wieczór otwierają Chopiniana neoromantyczny balet słynnego rosyjskiego choreografa Michaiła Fokina do muzyki Fryderyka Chopina. Ten piękny obraz baletowy, urzekający stylowym tańcem i poetycką atmosferą, powstał na scenie petersburskiej w 1908 roku i odtąd utrzymuje w repertuarach teatrów całego świata. Zaliczany jest do arcydzieł baletu klasycznego.

 

W drugiej części wieczoru widzowie zobaczą oryginalną wersję choreograficzną legendarnego Bolera Maurice’a Ravela, stworzoną przez Krzysztofa Pastora dla Holenderskiego Baletu Narodowego. Po sukcesie w Amsterdamie choreograf powtórzył tę pracę z zespołami baletowymi Rygi i Wilna, a pod koniec listopada 2016 weszła ona także do warszawskiego repertuaru.

Cały wieczór zamyka jeszcze inny balet Krzysztofa Pastora – Moving Rooms z muzyką Alfreda Schittke i Henryka Mikołaja Góreckiego. On również miał swoją prapremierę w Amsterdamie, a potem znalazł się także w repertuarze Polskiego Baletu Narodowego, który pokazywał go m.in. podczas swoich niedawnych występów gościnnych w Nowym Jorku i Waszyngtonie. To balet porywający, pełen subtelnego erotyzmu i wielkiej młodzieńczej energii zespołu, jeden z największych sukcesów choreograficznych Krzysztofa Pastora i jego warszawskiego zespołu.

 

O wieczorze baletowym, w skład którego weszła choreografia Krzysztofa Pastora Moving Rooms, pisała w 2014 roku na naszym portalu Agnieszka w tekście Relacje interpersonalne w płynnej nowoczesności – „Obsesje” w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Przeczytaj

 

Chopiniana

Choreografia: Michaił Fokin

Realizacja: Alexei Fadeyechev

Muzyka: Fryderyk Chopin w opracowaniu Aleksandra Głazunowa i Maurice’a Kellera

Scenografia: Andrzej Kreutz Majewski

Kostiumy: Tijana Jovanović wg tradycji

Światła: Stanisław Zięba

 

Bolero

Choreografia: Krzysztof Pastor  

Muzyka: Maurice Ravel  

Scenografia: Tatyana van Walsum

Światła: Bert Dalhuysen 

 

Moving Rooms
wznowienie
Choreografia: Krzysztof Pastor
Muzyka: Alfred Schnittke – Concerto grosso I
(Cadenza – Rondo – Postludio),
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40
Kostiumy: Oliver Haller
Światła: Bert Dalhuysen

Partner wydarzenia: Lubelski Teatr Tańca

 

Logo Lubelski Teatr Tańca (miniaturka)

 

 

Więcej informacji o wydarzeniu i poszczególnych choreografiach na stronie: http://20.mstt.pl/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close