Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 30 września – 11 października odbywa się siódma już rezydencja artystyczna w ramach „maat festival border line 2013” – całorocznej platformy dedykowanej tancerzom-solistom. Gościem tej odsłony jest Barbara Bujakowska, tancerka i choreografka, autorka m.in. bardzo dobrze przyjętego spektaklu 3D-ance. Artystka tak mówi o planie swojej pracy w MAAT STUDIO w Lublinie:

„ID-ance” jest poniekąd kontynuacja myśli, jaka towarzyszyła kreacji projektu „3D-ance”, zrealizowanego w 2009 roku wraz z kompozytorem Marcinem Janusem. Tym razem jednak spektakl w swoim założeniu będzie oparty na czystym ruchu, wykonywanym tu i teraz, nie reprezentującym nic poza samym sobą. Jedną z inspiracji do powstania spektaklu stała się wypowiedz Romea Castellucciego: „sztuka może być przerwą od patrzenia pod przymusem. Doświadczeniem, które nie ma nic do zakomunikowania, jest tylko samym aktem widzenia i kontemplacji”. / [ idea,choreografia,taniec: Barbara Bujakowska, muzyka: Igor Strawiński]


W ramach rezydencji 7 października o godz 19:00w MAAT STUDIO zostanie zarejestrowana rozmowa z Barbarą Bujakowską o tańcu i jego aktualnej sytuacji w Polsce – to część dokumentu Patrycji Płanik o tańcu polskim, który będzie wyświetlony podczas V MAAT FESTIVAL w grudniu 2013 [na prośbę artystki rozmowa wyjątkowo odbędzie się bez udziału gości – jej zapis będzie jednak dostępny w archiwum teatru od grudnia 2013].

Natomiast 10 października o godz: 19:00odbędzie się otwarta „lekcja 7” prowadzona przez Barbarę Bujakowską w MAAT STUDIO W Centrum Kultury w Lublinie. Aby wziąć udział w lekcji należy dokonać wpisu na listę uczestnikówzapisy.maat@gmail.com

Barbara Bujakowska: Tancerka, choreografka i pedagożka związana z Krakowem. Urodziła się w roku 1983 w podkrakowskich Proszowicach. Taniec studiowała na Anton Bruckner Privatuniversität w Linz w Austrii oraz w ramach programu przygotowawczego szkoły SEAD w Salzburgu, wcześniej była uczennicą Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, uprawiała też gimnastykę sportową. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009).Była członkinią krakowskiej grupy Hoplaa, z którą stworzyła kilka niezależnych tanecznych produkcji wideo. Jej ironiczne solo Swan_like, czerpiące ze stylistyki niemieckiego Tanztheater, otrzymało nagrodę w organizowanym przez TVP konkursie „Dolina Kreatywna” (2008). W 2008 roku w ramach poznańskiego programu rezydencyjnego Solo Projekt, wespół z muzykiem Marcinem Janusem stworzyła solo Movement Modular Synthesis, inspirowane muzyką elektroniczną i działaniem analogowych syntezatorów dźwiękowych. W stronę formalnych poszukiwań na pograniczu ruchu i muzyki poszła również w spektaklu 3D-ance, prezentowanym podczas Polskiej Platformy Tańca 2010. Bujakowska tańczyła również u Nigela Charnocka – w spektaklu Happy! wyprodukowanym przez Art Stations Foundation, oraz w produkcji towarzystwa gimnastycznego Nic.

Zarówno w swoich laboratoryjnych, abstrakcyjnych projektach, jak i w spektaklach o zdecydowanie bardziej „teatralnym” charakterze – jak Swan_like czy w spektakl Charnocka – Bujakowska wypracowala swój oryginalny styl, oparty na rzadkim połączeniu dystansu, zmysłu komicznego i analitycznego stosunku do formy.Barbara Bujakowska współtworzy obecnie krakowskie studio Hurtownia Ruchu, gdzie prowadzi zajęcia z tańca współczesnego. Zaliczana do jednych z najciekawszych tancerek w Polsce młodego pokolenia.

MAAT FESTIVAL ‚border-line’ 2013idea/koncept: Tomasz Bazan (kurator programu) multimedia/video:Patrycja Płanik / produkcja:Maria Sapeta technika:Maciej Połynko, Karol Rębiszwspółpraca:Barbara Szymańska, Małgorzata Drozd, Maciej Rukasz, Dominika Płanik, Matylda Chmielewska, Małgorzata Bartkiewicz, Ksenia Duńska /program kuratorski Tomasza Bazana ‘Maat Festival’ zrealizowany ze środków Centrum Kultury w Lublinie Miejskiej Instytucji Kultury oraz Teatru Maat Projekt – pod honorowym patronatem PREZYDENTA MIASTA LUBLIN, MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO oraz pod patronatem medialnym portalu taniecPOLSKA.pl , E-TEATR / wspierają nas: CAFFE SPÓŁDZIELNIA Lublin, Hotel VICTORIA Lublin, Dom Żołnierza Lublin.

www.teatrmaat.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close