Wersja do druku

Udostępnij

Podczas XVIII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca (10-12 listpoada 2014) w Lublinie zostanie podjęta próba opisu fenomenu narodowych platform tańca, organizowanych regularnie nie tylko w krajach z bogatym dorobkiem tanecznym (np. Niemcy, Portugalia, Włochy), ale i w tych o nieco skromniejszej tradycji tańca współczesnego (m. in. Białoruś, Czechy, Litwa). Do takiego wyboru tematycznego skłoniła organizatorów (Centrum Kultury w Lublinie/Lubelski Teatr Tańca) niezwykła okoliczność – w tym roku Festiwal poprzedzać będzie Polska Platforma Tańca, która organizowana jest wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

 

Szczególnie interesujące w tym kontekście wydaje się pytanie o zasadność i perspektywy organizacji narodowych platform – w obliczu coraz bardziej zacierających się granic pomiędzy państwami i kulturami, szczególnie na gruncie europejskim. Zostanie ono zadane  zaproszonym artystom reprezentującym wybrane platformy oraz ich kuratorom odpowiedzialnym za konstruowanie programów. Niezwykle interesujące będzie tu skonfrontowanie polskich doświadczeń z punktem widzenia zagranicznych gości.

 

Nad programem Spotkań LTT pracował przez cały rok, budując i wzmacniając współpracę pomiędzy ośrodkami tańca i kuratorami poszczególnych platform, uczestnicząc w narodowych spotkaniach platformowych na całym świecie, aby wybrać do prezentacji festiwalowych w Lublinie najlepsze spektakle reprezentatywne dla poszczególnych krajów. Wszystkie wydarzenia składające się na program 18. edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca mają na celu intensywne, różnorodne i przede wszystkim realne wsparcie sztuki tańca w Polsce i Europie oraz rozwój talentów, kompetencji i zainteresowań uczestników Festiwalu.

 

Ale organizatorom  chodzi  o coś więcej, o cel, którego nie może zrealizować pojedynczy, nawet najbardziej udany festiwal. LTT dąży do zbudowania stałej współpracy pomiędzy poszczególnymi ośrodkami tańca w Europie, w szczególności zaangażowanymi w organizację narodowych platform tańca.  Festiwal pragnie prezentować taniec artystyczny „na wyciągnięcie ręki” i w warunkach maksymalnie przyjaznych odbiorcy. Kolosalne znaczenie mają tu działania edukacyjne, ale też takie niekonwencjonalne formy jak np. uczestnictwo w otwartych próbach czy „nocne spotkania” z artystami, dzięki którym wielcy, na pierwszy rzut oka niedostępni, artyści stają się bardziej bliscy i jeszcze ciekawsi.

 

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, odbywające sie w dniach 9-11 listopada 2014.

 

TRAILER

 

PROGRAM

 

Warsztaty 

 

Więcej: http://www.dancefestival.lublin.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close