Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek 7 czerwca 2016 odbyła się konferencja prasowa XXI edycji Festiwalu „Konfrontacje Teatralne” w Lublinie. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-15 października. Jak zapowiadają kuratorzy, Marta Keil i Grzegorz Reske, „w programie XXI edycji festiwalu znajdą się spektakle twórców, którzy proponują nowe, fascynujące języki teatralne, od lat konsekwentnie wyznaczają własne sposoby rozumienia teatru i pociągają za sobą wielu następców”.

 

W programie znalazły się dwa projekty z udziałem Agaty Siniarskiej – wspólny projekt tej artystki z Madaliną Dan, będący kontynuacją programu Identity.Move! realizowanego przez EEPAP w Lublinie w 2013 i 2014 roku,. Projekt powstaje  w koprodukcji z programem Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu, prowadzonym przez Joanną Leśnierowską. Ponadto artystka współtworzyć będzie USLAND , w którym twórcy podążamy śladem Leonarda Z., artysty polskiego pochodzenia, który zamieszkał na Islandii. Szukając tropów prowadzących do Leonarda, musimy uważnie śledzić własne kroki, które czasem zamazują pozostałe ślady. Będzie to koprodukcja Instytutu Goethego i Centrum Kultury w Lublinie (Konfrontacje Teatralne) z okazji Sympozjum Kulturalnego „Tauschen und Teilen” w Weimarze 2016. Projekt powstał w ramach programu rezydencyjnego „Sąsiedzi”, prowadzonego przez Konfrontacje Teatralne”.  Kolektyw 1a pokaże fenomen minionego sezonu teatralnego – spektakl Dolphin_who_loved_me ,oparty na finansowanym przez NASA eksperymencie Johna C. Lilly’ego z lat. 60, którego celem była uczenie delfinów angielskiego i związaną z tym historią miłości delfina Petera do Margaret Howe Lovatt.

 

Ivo Dimchev, artysta  od lat pracujący na przecięciu tańca, muzyki, wideo i performansu, pokaże kompilację najważniejszych utworów ze swojej dotychczasowej pracy. W swoich kolejnych spektaklach radykalnie opisuje relacje międzyludzkie, względność relacji pomiędzy płcią fizyczną a kulturową. Od początku swojej pracy artystycznej ważnym elementem kolejnych projektów są wykonywane na żywo piosenki i arie operowe.

 

Oprócz projektów tanecznych i performansu, wystąpią m.in. niemiecko-brytyjski kolektyw Gob Squad (War nad Piece na podstawie powieści Tołstoja), ikona amerykańskiego queerowego performansu  Penny Arcade, która zachwyciła publiczność festiwalu w ubiegłym roku   – tym razem pokaże spektakl Longing Last Longer. Ponadto w programie m.in. projekty TR Warszawa (Ewelina płacze Anny Karasińskiej z choreografią  Marty Ziółek) i Komuny//Warszawa (cykl Mikroteatr), Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i innych.  

 

Więcej o XXI edycji festiwalu w tekście kuratorskim Marty Keil i Grzegorza Reske:

http://21.konfrontacje.pl/idea/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close