Rozpoczynają się próby do nowego spektaklu Macieja Kuźmińskiego pt. my body falls lighter / i spada lekko ciało moje / mein körper schwereloss. Praca powstaje na zaproszenie Staatstheater Kassel w Niemczech. Będzie to największa produkcja teatru w tym sezonie, z premierą na głównej scenie mogącej pomieścić niemal tysiąc widzów, angażująca cały zespół (20 tancerzy) oraz pełną orkiestrę. Będzie to również największa dotychczas produkcja choreografa i pierwsza jego współpraca z orkiestrą.

Wersja do druku

Udostępnij

Premiera pracy zaplanowana jest w Międzynarodowy Dzień Tańca, czyli 29 kwietnia 2022 roku. Kolejne prezentacje: 5, 7, 10, 20 maja oraz 8 czerwca.

W latach 2006-2021 w Staatstheater Kassel spektakle teatru tańca tworzył choreograf Johannes Wieland. Obecnie w teatrze powołany został zupełnie nowy zespół, na czele którego stanął dyrektor artystyczny Thorsten Teubl razem z dramaturżką i menedżerką Silke Meier-Brösicke. Nowy zespół ma międzynarodowy charakter. Tworzą go tancerze z Izraela, Włoch, Anglii, Szwecji, Korei Południowej, Francji, Litwy, Rosji, Holandii, Danii i Ugandy. Przy realizacji spektaklu my body falls lighter z choreografem ściśle współpracują również scenograf i kostiumograf Marcus Meyer oraz dyrygent Mario Hartmuth.

Urodzony w 1985 roku Maciej Kuźmiński należy do pierwszego pokolenia polskich choreografów, które wyjechało na studia za granicę po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Artysta stopniowo budował swoje portfolio poprzez samodzielną pracę i udane występy na międzynarodowych konkursach choreograficznych w Stuttgarcie, Hanowerze czy Belgradzie. W 2017 roku rozpoczął współpracę z zespołami i do dziś jest choreografem m.in. dla Scapino Ballet Rotterdam, Teatru Regensburg i Polskiego Teatru Tańca. Jego prace, określane jako „intelektualne i intensywne” oraz „łączące koncepcję i piękno”, były prezentowane w ponad 20 krajach. Twórczość Macieja Kuźmińskiego opiera się na autorskiej technice ruchowo-kompozycyjnej „Dynamic Phrasing”, opartej na przepływie energii przez ciało, której uczy w konserwatoriach tańca w Europie. Maciej jest również aktywnym producentem w Polsce. Jest twórcą i obecnym kierownikiem Polskiej Sieci Tańca.

Więcej:
www.staatstheater-kassel.de
www.maciejkuzminski.com

Maciej Kuźmiński. Fot. Dominik Więcek

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close