Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że Marta Kosieradzka wystąpi ze swoim solo The doubts and reflections of Eve podczas tureckiego Solo Contemporary Dance Festival. Przedstawienie zostanie zaprezentowane drugiego dnia festiwalu. SCDF jest międzynarodowym festiwalem choreografii solowych, w tym roku po raz drugi odbywającym się w Ankarze, w centrum sztuki współczesnej Cermodern.

 

 

O spektaklu The doubts and reflections of Eve

 

You must praise the mutilated world.

You watched the stylish yachts and ships;

one of them had a long trip ahead of it,

while salty oblivion awaited others.

You’ve seen the refugees going nowhere,

you’ve heard the executioners sing joyfully.

You should praise the mutilated world.

Remember the moments when we were together

in a white room and the curtain fluttered.

Return in thought to the concert where music flared.

Adam Zagajewski

 

Spektakl taneczny inspirowany wierszem Adama Zagajewskiego Spróbuj opiewać okaleczony świat. Jego tematem jest kontrast pomiędzy niewiarygodnym pięknem i harmonią świata a jego smutkiem i brutalnością. Czy możemy celebrować życie i jednocześnie być świadomym jego zła? Oprócz wiersza inspiracją była historia Ewy i drzewa poznania dobra i zła, pojawiająca się zarówno w wierzeniach judaizmu, jak i chrześcijaństwa oraz jej interpretacje w malarstwie, filmie i muzyce. Naturą człowieka jest poszukiwanie piękna, pokoju i przyjemności a jednocześnie równowagi pomiędzy złem a dobrem. Ewa chciała zerwać owoc, żeby móc samemu decydować, co jest dobre, a co złe, poczuć i doświadczyć świata w pełniejszy sposób. Ciągła pokusa, żeby zjeść owoc poznania dobrego i złego nadal jest głównym motorem działań ludzi. Jak istnieć w świecie, w którym istnieje zarówno szokujące i bulwersujące zło, jak i oszałamiające piękno? Czy da się w pełni celebrować piękno świata, jeżeli nie można go porównać z czymś przeciwstawnym? Może człowiek na zawsze został naznaczony, zabrudzony złem, by w pełni móc delektować się i zachwycać każdą chwilą?

 

Spektakl został nagrodzony pierwszą nagrodą na konkursie choreograficznym Warszawskiej Platformy Tańca w 2016 roku. W czerwcu 2017 został pokazany w wersji site-specific na festiwalu Fuori Formato w Genui, w muzeum sztuki współczesnej Museo Villa Croce. W 2018 został zakwalifikowany do finału 22nd Festival of Choreographic Miniatures w Belgradzie. W Polsce prezentowany był m.in na festiwalu Sfera Ruchu w Nowej Soli, na scenie Teatru Tańca Zawirowania, w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie oraz podczas Festiwalu Scena Otwarta w Tarnowie.  Na podstawie spektaklu powstał też film tańca o tym samym tytule wyreżyserowany przez hiszpańską reżyserkę Evę Campos Suarez.

 

Choreografia/taniec: Marta Kosieradzka

Muzyka: Adriano Fontana

 

Więcej o festiwalu: www.solodans.com

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close