Wersja do druku

Udostępnij

Aerowaves to europejska sieć specjalistów w dziedzinie tańca, która wspiera młodych choreografów, stwarzając im możliwości zaprezentowania spektakli na zagranicznych scenach.  Co roku członkowie Aerowaves spotykają się, by wybrać najciekawsze zgłoszenia choreograficzne młodych twórców tańca, którzy otrzymują miano „zespołów priorytetowych” (priority companies).Tegoroczne spotkanie odbyło się w ośrodku La Briqueterie w Vitry-sur Seine w dniach 22-25 października 2015. W trakcie weekendowych obrad członkowie zespołu oceniającego ocenili nadesłane materiały filmowe. Po przeliczeniu głosów oddanych w ostatniej turze obrad, jurorzy wyłonili grono artystów priorytetowych Aerowaves 2016.

 

Pośród 20 zespołów i artystów wyłonionych spośród ubiegających się o miano artystów priorytetowych znaleźli się twórcy z 17 krajów europejskich, w tym najbardziej obiecujący młodzi choreografowie i choreografki. Wśród wybranych artystów znalazła się Marysia Zimpel, z pracą noish~ zrealizowaną wspólnie z amerykańskim muzykiem i kompozytorem Bryanem Eubanksem.

 

O spektaklu:

Noish~ [komponowanie hałasu] to performans, który próbuje być jedną rzeczą. Domaga się dyscypliny, aż do upadku. Uzmysłowione ciało filtruje przez siebie hałas, intensyfikuje w przestrzeni rozpadanie się wszystkich swoich pojawień. Uczucie, że hałas to nie dźwięk, hałas to nie płacz; hałas widziany jako przyjemność, staje sie stymulacją i katalizatorem zmiany. Taniec i muzyka przeplatają się, a wszystko, co widzimy, to wibracje powierzchni, nigdy samo jej pękanie.

 

 Marysia Zimpel pracuje w przestrzeni tańca, choreografii i performansu. W swojej pracy koncentruje się na poszukiwaniach ruchowych, badając granice fizyczności. Studiowała taniec i choreografię w HZT na Uniwersytecie Sztuk (UdK) w Berlinie oraz  kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Społecznych w Poznaniu (UAM). Praktyki somatyczne oraz improwizacja choreograficzna RosalindCrisp istotnie wpłynęły na jej pracę. Zadebiutowała w Wiedniu pracą Working like a Dog, duet z poetą Ezrą Greenem. Dalsze prace: solo What do youreally miss?, s c a t t e r  z Zeiną Hanna i Bryanem Eubanksem,noish~ (2014), z Gerardem Lebikiem, trio What do youreally miss? (3), prezentowane były i są międynarodowo w Europie. W latach 2010-2012 należała do wiedeńskiego kolektywu teatralnego God’s Entertainment. Brała udział w różnych kolaboracjiach (m.in. The EntropicInstitut, Deufert&Plischke), oraz projektach interdyscyplinarnych (m.in. Phantomsbeyond the brain, z Gają Karolczak i Martyną Lorenc). Obecnie rozwija własne prace oraz tańczy w choreografiach RosalindCrisp i Kat Valastur.

 

Pełna lista wybranych projektów:

 

Leon and Wolf / Christos PapadopoulosElvedon — Grecja

Marco D’AgostinEverythingis OK — Włochy

Pere Faura Striptease — Hiszpania

CollettivO CineticO / Francesca Pennini10 Miniballetti — Włochy

Fernando BelfioreAL13FB<3 — Holandia

Alexander Vantournhout & BaukeLievensAneckxander — Belgia

Himherandit Productions / Andreas Constantinou– The WOMANhouse — Dania

Mirjam SögnerLara — Niemcy

Yasmine Hugonnet ARTSMOUVEMENTES Le Récital des Postures — Szwajcaria

Public in Private / Jasna L. VinovrskiStayingAlive – Niemcy / Chorwacja

DONGNU / Jannik Elkær and Kristoffer L.A. Pedersen N.A.R.G – North Arena Rumble Game — Dania

Laura DannequinHardy Animal – Wielka Brytania

Cie Christian UBL & Cie Ornithorynque / Christian Ubl&KylieWaltersAU — Francja

Anna Reti & Ricardo MachadoPoint of You – Węgry / Portugalia

Helgebostad & Rueslåtten / Kristin Ryg HelgebostadMe Too — Norwegia

ME-SA / Renan Martins de Oliveira Let Me Die In My Footsteps — Czechy

Robbie Synge Douglas – Wielka Brytania / Szkocja

Marysia Zimpel & Bryan EubanksNoish — Polska

Ima IduozeeThisis the Title — Finlandia

MARRAFA vzw / Luis MarrafaHOME– Portugalia

 

 

Więcej informacji: www.aerowaves.org

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close