Wersja do druku

Udostępnij

Najnowszy spektakl Macieja Kuźmińskiego horyzont zdarzeń otrzymał nagrodę produkcyjną od Codarts Rotterdam w konkursie RIDCC. Maciej Kuźmiński jest pierwszym Polakiem, który zakwalifikował się do programu prestiżowego festiwalu Rotterdam International Duet Choreography Competition (RIDCC). Spośród 417 zgłoszeń z 62 krajów wybrano 16 najlepszych duetów, które w dniach 24-26 czerwca zostały zaprezentowane w Rotterdamie oraz w streamingu online. Główną nagrodę konkursu XL Production Award otrzymała włoska choreografka Erika Silgoner. Polski artysta został nagrodzony jedną z ośmiu nagród produkcyjnych, przyznawanych przez partnerów konkursu. Nagroda Partner Award przyznana Maciejowi Kuźmińskiemu przez prestiżową uczelnię Codarts Rotterdam to nagroda produkcyjna, dzięki której choreograf będzie mógł przygotować swój następny spektakl właśnie w Codarts.

O konkursie:

RIDCC to holenderska platforma choreograficzna wspierana przez międzynarodową scenę taneczną, oferująca choreografom różnorodne ogromne możliwości. RIDCC wierzy, że profesjonalna, różnorodna i samorozwijająca się sztuka tańca przyczynia się do zdrowego społeczeństwa. Połączenie choreografów, liderów artystycznych i kuratorów jest kluczem do dialogu, w którym centralne będą dylematy, potrzeby i znajomość świata tańca. Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs z wyjątkową grupą choreografów, we wszystkich możliwych stylach tanecznych. Zdobycie nagrody w konkursie jest gwarancją rozpoznawalności, ale także prowadzi do zawarcia sieci kontaktów przez choreografów biorących udział w konkursie. Jak dotąd żaden choreograf z Polski nie zdobył nagrody w tym konkursie.

 

Więcej o RIDCC na stronie: https://www.ridcc.com/.

 

O spektaklu horyzont zdarzeń:

 

horyzont zdarzeń to najnowsza praca Macieja Kuźmińskiego, duet w wykonaniu Moniki Witkowskiej i Omara Karabuluta.

Kiedy uliczne protesty rosną w siłę, a strony ideologicznego sporu coraz mocniej okopują się w swoich obozach, jedność narodu przypomina bardziej postać nieproszonego gościa niż kochającej się rodziny.

Biało-czerwona flaga Polski staje się polem politycznego konfliktu, tożsamością, którą obie strony starają się zawłaszczyć.
Nowe i stare podziały głębiej niż kiedykolwiek rozszarpują tkankę społeczną, rozdzielając przyjaciół i rodziny, wywołując gniew i napędzając przemoc. Zmierzamy do punktu, z którego nie będzie powrotu. A może już go przekroczyliśmy?

Choreografia, oświetlenie, montaż muzyczny, produkcja: Maciej Kuźmiński
Występują: Monika Witkowska, Omar Karabulut
Kostiumy: Ilona Binarsch
Wykorzystana muzyka: Jóhann Jóhannsson Flight from the City
Zdjęcia i montaż: Paweł Szymkowiak (Asy Przestworzy), nagrano w Teatrze Rozbark 11.03.2021
Technika: Dastin Greczyło
Produkcja: Maciej Kuźmiński Company przy nieocenionej pomocy Teatru Rozbark.
Wsparcie produkcyjne: Ratusz Zduńska Wola
Wsparcie: Paweł Urbanowicz

 

O choreografie:

 

Maciej Kuźmiński – choreograf, tancerz, pedagog, producent. Jego niezależne produkcje tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company. Twórca i kierownik Polskiej Sieci Tańca.

 

Angielski magazyn „Dance Tabs” opisał spektakl Room 40 Kuźmińskiego jako „doskonale łączący piękno i koncept”, co trafnie określa styl choreografa. Jego prace, formalnie odważne i operujące osadzonym, dynamicznym ruchem, pokazywane były od 2014 roku ponad 170 razy w 21 krajach. Twórca został laureatem kilkunastu nagród za choreografię, na międzynarodowych konkursach w Hannowerze, Stuttgarcie, Belgradzie, Gdańsku, Krakowie w latach 2015-2020. W 2021 jego spektakl i został nominowany w kategorii „najlepsza choreografia” do Złotego Krzyża, jednej z najważniejszych nagród Litewskiego Ministerstwa Kultury. Obok Kuźmińskiego nominowani byli również Robert Bondara oraz Krystian Lupa (w kategorii reżyseria).

Kuźmiński ukończył z wyróżnieniem studia BA Dance Theatre, oraz MA Choreography na konserwatorium Trinity Laban w Londynie.

 

Więcej informacji na stronie artysty: www.maciejkuzminski.com.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close