Polski Teatr Tańca otrzymał kolejną nagrodę za choreograficzny projekt filmowy Zielnik. Tym razem na Portland Dance Film Fest 2022. To już trzecia od momentu premiery Nagroda Publiczności.

Wersja do druku

Udostępnij

O festiwalu:

Portland Dance Film Fest jest międzynarodowym festiwalem, budującym swój program z krótkometrażowych i pełnometrażowych filmów tańca, a także dokumentów i animacji. Organizatorzy poszukują oryginalnych rozwiązań, filmowych innowacji i niepowtarzalnych choreografii. Podczas październikowego wydarzenia zaprezentowanych zostało 29 starannie wyselekcjonowanych filmów z 12 krajów świata.

O udziale w festiwalach i dotychczasowych nagrodach:

Wcześniej produkcji Polskiego Teatru Tańca swoje nagrody przyznali widzowie Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego w Blois we Francji i Classical Arts Film Festival w Napa 2022 w Kalifornii.

Zielnik otrzymał też inne wyróżnienia na całym świecie – główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego RIFF: R.E.D w Eina w Norwegii, nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu tańca na Door Kinetic Arts Festival w Baileys Harbor w USA, nagrodę na International Dance Film Festival w Dżakarcie (Indonezja), nagrodę  za najlepszą reżyserię dla Iwony Pasińskiej i wyróżnienie w kategorii „Najlepszy film tańca” na XII Encuentro Para Cinéfagos – Festival de CineArte en la Frontera w San Cristóbal (Wenezuela).

Znalazł się w 11 selekcjach oficjalnych, m.in. dwóch prestiżowych brytyjskich festiwali: Aestetica Short Film Festival 2022 w Yorku (1–6 listopada 2022 roku) i Leeds International Film Festival (3–17 listopada 2022).

O Zielniku:

Warto przypomnieć, że piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca Zielnik w reżyserii Iwony Pasińskiej wprowadza widzów w świat flory. Baśniowy epizod, tryskający Bergsonowską élan vital, pozwala zgłębić jeden dzień z życia roślin od przebudzenia poprzez rozkwit aż po pełen cieplej nostalgii koniec. Jest niezwykłym przykładem „ruchomego obrazu” nierozdzielnie scalonego z muzyką. Tancerze sprawiają wrażenie, jakby unosili się nad malarskim płótnem, posuwistymi ruchami kreśląc na płaszczyźnie mikrohistorie miłosne. Emanujący ciepłem obraz filmowy, po mistrzowsku operujący zmianami nastroju, zachęca do zanurzenia się w pięknym świecie kwiatów i liści, sugerując nieoczywistą analogię między cyklem życia rośliny i człowieka.

Więcej o festiwalu: link
Więcej o filmie: link

Więcej o wydarzeniu: link

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close