Spektaklem roku 2021 w konkursie Nagrody Teatralne „Złote Maski” województwa śląskiego został spektakl Sól ziemi czarnej w reżyserii i choreografii Artura Żymełki z Opery Śląskiej w Bytomiu.

Wersja do druku

Udostępnij

Nominowane w kategorii „Spektakl roku” za rok 2021 były:

  • Komedia. Wujaszek Wania Antona Czechowa w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego według dramaturgii i na podstawie tekstu opracowanego przez Huberta Sulimę w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
  • Spektakl baletowy Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta w choreografii Jacka Tyskiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.
  • Spektakl baletowy Sól ziemi czarnej w reżyserii i choreografii Artura Żymełki w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Premiera Soli ziemi czarnej miała miejsce w czerwcu 2021 roku. Spektakl powstał na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule. Oparte na tradycji, nowoczesne w wyrazie przedstawienie składa hołd bohaterom powstań śląskich.

Tkankę muzyczną spektaklu tworzy bogaty dorobek śląskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Michała Spisaka, Stefana Kisielewskiego, Bolesława Szabelskiego, kameralna i symfoniczna muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego z poruszającą trzecią częścią Symfonii pieśni żałosnych i pieśnią Kajze mi sie podzioł mój synocek miły.

Przedstawienie nawiązuje do estetyki obrazu Kutza – wplata elementy folkloru, groteskę, rubaszność w złożony język choreograficznej wypowiedzi. Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczną dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości. Ascetyczna scenografia, multimedialne projekcje oraz symboliczne rekwizyty uzupełniają metaforyczny przekaz płynący z filmu.

Wszystkim nominowanym, a zwłaszcza twórcom nagrodzonego spektaklu, serdecznie gratulujemy!

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close