Nagrodzony na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Święto ognia w reżyserii Kingi Dębskiej trafi na ekrany kin już 6 października 2023 roku. To pokrzepiająca historia o miłości, prawdziwej pasji i cenie sukcesu, na podstawie książkowego bestsellera Jakuba Małeckiego. W jedną z głównych ról wcieliła się Joanna Drabik, koryfejka Polskiego Baletu Narodowego.

Wersja do druku

Udostępnij

W pełni jesiennego nastroju kinomani z całej Polski będą mieli okazję przenieść się w magiczny świat tworzony przez Kingę Dębską. Reżyserka tak znanych i cenionych produkcji, jak Moje córki krowy oraz Zabawa zabawa, przedstawia historię przepełnioną emocjami.

W swoim najnowszym projekcie pt. Święto ognia, inspirując się delikatnością Amelii oraz magicznością Nietykalnych, Kinga Dębska opowiada historię Anastazji – wrażliwej dwudziestolatki, której życie wypełnione jest wielkimi wzruszeniami, pierwszą miłością i młodzieńczymi marzeniami. Obraz nie jest jednak prostą historią z życia młodej kobiety. Jest głębokim spojrzeniem na rodzinne więzi, sekrety skrywane przez lata, jest refleksją na temat relacji z bliskimi oraz wielką lekcją optymizmu.

Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

Wiele wzruszeń i oczyszczającego śmiechu. Świat po seansie będzie wyglądał inaczej.
Kinga Dębska, reżyserka

W jedną z głównych ról wcieliła się Joanna Drabik, koryfejka Polskiego Baletu Narodowego. Artystkę można podziwiać na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej we wszystkich najważniejszych produkcjach z repertuaru Polskiego Baletu Narodowego.
Współpracuje ona też ze szkołami baletowymi w Warszawie i Bytomiu, tworząc choreografie do przedstawień dyplomowych i na konkursy. W ramach polsko-norweskiego projektu edukacyjnego artystka zrealizowała pracę In/Out, prezentowaną na scenie Opery w Oslo. Była choreografką Don Giovanniego Mozarta w realizacji Jitki Stokalskiej na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, a także współautorką choreografii w ramach corocznych warsztatów baletowych Kreacje.

Zdjęcia do filmu realizowane były w przestrzeniach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Jego scenariusz powstał z inspiracji bestsellerem Jakuba Małeckiego, laureata prestiżowej nagrody literackiej im. Norwida z 2021 roku.

Nigdy nie wyobrażałem sobie, że któraś z moich książek mogłaby zostać zekranizowana. Możliwość przyglądania się z bliska skomplikowanej pracy wszystkich tych ludzi, ze wspaniałą Kingą Dębską na czele, było dla mnie przeżyciem, które zapamiętam na zawsze.
Jakub Małecki, autor książki

Film wziął udział w Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (18–23 września 2023 roku), a jego festiwalowa premiera odbyła się 21 września 2023 roku. Za film Święto ognia na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznane zostały trzy nagrody: Złoty Kangur Nagroda dla Filmu w Konkursie Głównym została wręczona reżyserce Kindze Dębskiej. Nagrody indywidualne 48. FPFF otrzymały zaś Kinga Preis za drugoplanową rolę kobiecą i Paulina Pytlak za profesjonalny debiut aktorski (w tym filmie).

***

Realizatorzy:

Reżyseria: Kinga Dębska
Produkcja: Piotr Dzięcioł Opus Film, Polska 2023
Koprodukcja: CANAL+ Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, AXI Immo Group, „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy
Dystrybucja: Kino Świat Canal + Company
Scenariusz: Kinga Dębska, na podstawie powieści Święto ognia Jakuba Małeckiego
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Montaż: Jarosław Kamiński
Scenografia: Wojciech Żogała
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Choreografia: Jacek Przybyłowicz; asystent choreografa: Małgorzata Chojnacka
Obsada: Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Karolina Gruszka, Paulina Pytlak, Joanna Drabik, Katarzyna Herman, Mariusz Bonaszewski
Fotografie: Zuzanna Szamocka

Data premiery: 6 października 2023 roku

Partnerem produkcji jest Teatr Wielki – Opera Narodowa. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o filmie Święto ognia

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (festiwalgdynia.pl)

Teatr Wielki – Opera Narodowa

O Joannie Drabik:

https://teatrwielki.pl/ludzie/joanna-drabik/ https://www.mik.waw.pl/archiwum/joanna-drabik-i-aleksandra-klimczak-cst-site-specific-wykonawcy/

Plakat

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Plakat: © Pomorska Fundacja Filmowa

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

Zdjęcie

„Święto ognia” – reż. Kinga Dębska. Fot. Zuzanna Szamocka

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close