Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Marii Zimpel noish~ zainauguruje program ACZIUN SUSCH w Muzeum Susch / Art Stations Foundation CH w szwajcarskiej Gryzonii. Spektakl zostanie poprzedzony wstępem kuratorki programu, Joanny Leśnierowskiej.

 

O spektaklu:

noish~ to performance, który próbuje być jedną rzeczą. Domaga się dyscypliny, aż do upadku. Uzmysłowione ciało filtruje przez siebie hałas, intensyfikując w przestrzeni rozpadanie się wszystkich swoich pojawień. Uczucie, że hałas to nie dźwięk, hałas to nie płacz; hałas widziany jako zabawa, działa jak bodziec i katalizator zmian. Nie ma ja, ja daje temu świadectwo. Taniec i muzyka przeplatają się, wszystko co widzę to wibracje powierzchni, nigdy samo jej pękanie.

 

Choreografia powstała w 2014 roku, we współpracy z muzykiem eksperymentalnym, Gerardem Leibikiem. Obecnie za muzykę w noish~ odpowiada Bryan Eubanks. Z tą pracą Maria Zimpel została wybrana jako artystka priorytetowa europejskiej sieci specjalistów w dziedzinie tańca Aerowaves na 2016 rok.

 

Pomysł, choreografia, taniec: Maria Zimpel,
Muzyka na żywo: Bryan Eubanks
Wsparcie produkcji: Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu – cykl PERFORMAT

czas trwania: 35 min.

 

noish~ zostanie pokazane w Muzeum Susch 15 i 16 lutego o godz. 19.00.

Bilety: 15 CHF

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy proszą o rezerwacje pod adresem info@muzeumsusch.ch

 

Maria Zimpel pracuje w przestrzeni tańca, performansu i choreografii, w swojej pracy koncentruje się głównie na poszukiwaniach ruchowych, badając granice fizyczności. Na jej pracę duży wpływ miały praktyki somatyczne oraz spotkanie z improwizacją choreograficzną Rosalid Crisp.  Myśląc o swej choreograficznej praktyce, za  malarką Agnes Martin, Maria określa się jako abstrakcyjna ekspresjonistka. Studiowała w HzT (Taniec, Choreografia, Kontekst) na UdK w Berlinie, oraz kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. Stypendystka programu DanceWeb 2009. Od kilku lat obecna jest na europejskiej scenie tańca współczesnego, związana jest głównie z Poznaniem, Berlinem i Wiedniem. Jest autorką prac Working like a dog (Imagetanz Festival 2011 w Teatrze BrutWien), What do you really miss? (SoloProject 2012, Poznań i Berlin 2013), s c a t t e r (FrivMove Zamek/CK Zamek, Poznań 2014) i trio „What do you really miss?”(3),2 (Art Station Foundation, Poznań 2015).

 

Bryan Eubanks (ur. 1977) jest amerykańskim muzykiem i kompozytorem. Komponuje elektryczne i akustyczne utwory dla małych ensembli, solowych instrumentów i oprogramowań; improwizuje w rozmaitych kolaboracjach; tworzy dźwiękowe instalacje i rozpowszechnia techniki dyfuzji używając akustycznej holografii. Od 2001 roku bierze udział w wielu projektach kolaboracyjnych i prezentuje swoją pracę na arenie międzynarodowej. Mieszkał i pracował w Portland i Nowym Jorku, obecnie jego siedzibą jest Berlin.

 

O inauguracji programu ACZIUN SUSCH:

Od 2004 roku Fundacja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk wspiera rozwój współczesnej choreografii w ramach realizowanego w Poznaniu programu performatywnego pod nazwą Stary Browar Nowy Taniec. Program stworzony i prowadzony przez kuratorkę Joannę Leśnierowską, stał się wyjątkowym w Europie Środkowo-Wschodniej miejscem spotkań polskiego i międzynarodowego środowiska tanecznego – platformą artystycznych poszukiwań, kreacji i choreograficznej (auto)refleksji. Platforma ta umożliwia rozwój sztuki choreografii w dialogu z innymi dziedzinami, egzaminując jej historię i teorię, stawiając pytania o jej przyszłość oraz zgłębiając nie tylko jej artystyczne, formalne i meta-tematyczne, ale i polityczno-społeczne treści i konteksty.

 

Rozumiana w ten sposób (poszerzona) praktyka choreograficzna stanowi główny punkt zainteresowania inaugurowanego właśnie w ramach Muzeum Susch programu ACZIUN („acziun” działanie/akcja w języku retroromańskim). Z natury swej polityczna, i często dalece dyskursywna choreografia pozostaje stale zaangażowana w kwestionowanie rozpoznanych i/lub stale narzucanych nam sposobów postrzegania/doświadczania ciała i świata, aby tworzyć ich kontr-wizualizacje – nowe sposoby widzenia i bycia widzianym. Choreografia, która, jak mówiła Trisha Brown, zamieszkuje (i odważnie poszerza) szczelinę między sztukami wizualnymi a tańcem, która nieustannie re-definiuje własne operacyjne pole i autonomiczne terytorium, zyska widoczność  i znajdzie dla siebie przestrzeń w ramach ACZIUN SUSCH.

 

Na realizowany w ramach ACZIUN SUSCH program złożą się rezydencje twórcze i  badawcze kreujące wspólną przestrzeń refleksji i indywidualnej praktyki połączoną z otwartymi pokazami prac i procesów, warsztatami i wykładami dedykowanymi najnowszej choreografii i jej bogatym kontekstom. Pierwszy rok działań programu koncentrować się będzie na przybliżniu szwajcarskiej publiczności najciekawszych osiągnięć polskiej awangardowej choreografii, którą celebrujemy wspólnie z Art Stations Foundation CH w 15. roku działalności programu Stary Browar Nowy Taniec.

 

Kurator programu: Joanna Lesnierowska

www.muzeumsusch.ch

 

Muzeum Susch położone jest w dolinie rzeki Inn, w murach zaadaptowanego na cele wystawowe średniowiecznego alpejskiego klasztoru i browaru. Prezentuje ono sztukę współczesną z kolekcji Grażyny Kulczyk. Muzeum jest otwarte dla publiczności od 2 stycznia 2019 roku.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close