Dnia 2 września 2024 r. oficjalnie zmieniły się władze Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, filii krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Dziekanem został mianowany dr hab. Przemysław Kania, prof. AST. Prodziekanem została natomiast dr Sylwia Hefczyńska-Lewandowska.

Wersja do druku

Udostępnij

Przemysław Kania

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Filii Zamiejscowej we Wrocławiu, rocznik 2007. Od 2008 roku wykładowca tegoż wydziału.

12 marca 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuki teatralnej na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej Praca nad rolą Wacława w spektaklu «Pornografia» Witolda Gombrowicza w reżyserii Jacka Bunscha w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
28 kwietnia 2017r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie oceny ogólnej dorobku artystycznego i pedagogicznego, autorstwa książki Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne oraz na podstawie ról w spektaklach: Najmniejszy bal świata w reż. A. Głuch-Klucznik, Wakacje z duchami w reż. Jana Jerzego Połońskiego i Pyza na polskich dróżkach w reż. A. Klucznika. Od roku akademickiego 2018/2019 jest profesorem uczelni na Wydziale Teatru Tańca Filii w Bytomiu.

W ramach pracy na uczelni prowadzi zajęcia z wymowy, scen, interpretacji piosenki  lub prozy. Lider modułu Przedmioty aktorskie. Senator AST na kadencję 2020-2024. Pracuje w komisjach rekrutacyjnych, radach pedagogicznych, kolegium dziekańskim, pełni funkcję przewodniczącego komisji senackiej. Jest promotorem oraz recenzentem prac magisterskich studentów oraz doktoranta. Przyjmuje na swoje zajęcia asystentów, wprowadzając ich w meandry pracy pedagogicznej. Członek komisji orzekającej w sprawie uzyskania stopnia doktora sztuki w AST w 2021r.

Organizator oraz autor wielu projektów teatralnych, wykładów i warsztatów dla uczniów i nauczycieli z zakresu sztuki teatralnej i wymowy scenicznej. Współpracuje z bibliotekami miejskimi i powiatowymi oraz pedagogicznymi, ze szkołami i klubami, jest wolontariuszem w ośrodkach dla osób z niepełnosprawnościami. Wspiera działalność organizacji pozarządowych, czynnie uczestniczy w akcjach i kampaniach społecznych. Pomysłodawca i współzałożyciel strony www.twórcy.olkusz.pl – bazy artystów Ziemi olkuskiej.

Tworzy i realizuje projekty artystyczne ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” z Kolbarku, Stowarzyszeniem PROGRES z Olkusza, Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju oświaty, kultury i pomocy społecznej Wszyscy dla Wszystkich z Olkusza, Stowarzyszeniem Res Sacra Miser z Bukowna. Autor książki Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne (2014r. wydawnictwo NovaeRes). Laureat nagród dyrektora, rektora, dwóch Olkuskich Nagród Artystycznych oraz Cordis Nobilis dla Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym biogramem artysty na stronie Wydziału: Przemysław Kania 

Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

W latach 1995-2013 była tancerką i kierowniczką artystyczną Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Tańczyła w choreografiach uznanych twórców świata tanecznego, między innymi Jacka Łumińskiego, Conrada Drzewieckiego, Henrietty Horn, Jay’a Hirabayashi, Diane Elshout, Idana Cohena, Sigridur Soffii Nielsdottir, Sweeboon Kuik’a. Jako tancerka, pedagog i choreograf współpracowała z teatrami, instytucjami kultury, fundacjami na całym świecie; Rosja, Łotwa, USA, Kanada, Chiny, Indie, Wietnam, Korea Południowa, Niemcy, Holandia, Islandia, Norwegia, Wielka Brytania i inne. W latach 2005-2007 wraz z ekspertami europejskimi brała udział w projekcie finansowanym przez program Leonardo Da Vinci, w efekcie którego powstały podwaliny nowej specjalizacji w artystycznym szkolnictwie wyższym: aktor teatru tańca.

Od 2008 roku adiunkt na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jako ekspert w dziedzinie polskiej techniki tańca współczesnego zapraszana jest przez uczelnie europejskie i instytucje kultury do prowadzenia warsztatów praktycznych, wykładów oraz konsultacji. Od 2016 roku współpracuje z Beijing Dance Ease Cultural Ltd realizując program wymiany kulturowej między państwami Europy Środkowo-Wschodniej a Chińską Republiką Ludową. Przygotowuje i przeprowadza projekty badawcze w obszarze tańca współczesnego angażujące studentów uczelni artystycznych, między innymi z Polski i z Chin. Jest autorką spektakli teatru tańca, tańczy w spektaklach niezależnych twórców. Ważną część jej działań artystycznych i pedagogicznych stanowią projekty społeczne realizowane z osobami ze środowisk wykluczonych, w wyniku których tworzy pełnowymiarowe spektakle teatru tańca. Laureatka nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury Muza 2006.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close