Ludzie tańca

Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

  • tancerka
  • choreografka
  • pedagog
Zdjęcie: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

Sylwia Hefczyńska-Lewandowska. Fot. Dominik Więcek

Wersja do druku

Udostępnij

Sylwia Hefczyńska-Lewandowska – w latach 1995–2013 tancerka i kierownik artystyczny Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Tańczyła w choreografiach uznanych twórców świata tanecznego, między innymi Jacka Łumińskiego, Conrada Drzewieckiego, Henrietty Horn, Jaya Hirabayashiego, Diane Elshout, Idana Cohena, Sigríður Soffíi Níelsdóttir, Sweeboon Kuika. Jako tancerka, pedagog i choreografka współpracowała z teatrami, instytucjami kultury, fundacjami na całym świecie, w takich krajach jak Rosja, Łotwa, USA, Kanada, Chiny, Indie, Wietnam, Korea Południowa, Niemcy, Holandia, Islandia, Norwegia, Wielka Brytania i inne. W latach 2005–2007 wraz z ekspertami europejskimi brała udział w projekcie finansowanym przez program Leonardo Da Vinci, w efekcie którego powstały podwaliny nowej specjalizacji w artystycznym szkolnictwie wyższym: aktor teatru tańca.

Od 2008 roku adiunkt na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jako ekspert w dziedzinie polskiej techniki tańca współczesnego zapraszana jest przez uczelnie europejskie i instytucje kultury do prowadzenia warsztatów praktycznych, wykładów oraz konsultacji. Od 2016 roku współpracuje z Beijing Dance Ease Cultural Ltd, realizując program wymiany kulturowej między państwami Europy Środkowo-Wschodniej a Chińską Republiką Ludową. Przygotowuje i przeprowadza projekty badawcze w obszarze tańca współczesnego angażujące studentów uczelni artystycznych, między innymi z Polski i z Chin. Jest autorką spektakli teatru tańca, występuje w spektaklach niezależnych twórców. Ważną część jej działań artystycznych i pedagogicznych stanowią projekty społeczne realizowane z osobami ze środowisk wykluczonych, w wyniku których tworzy pełnowymiarowe spektakle teatru tańca. Laureatka Nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza 2006”.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close