Ludzie tańca

Zdjęcie: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

Wersja do druku

Udostępnij

Tancerka, choreografka, pedagożka. Od 1995 w zespole Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W 2000 roku uzyskała dyplom tancerza zawodowego przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich. Od 2008 – doktor sztuk teatralnych. Adiunkt i prodziekan na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Regularnie prowadzi także zajęcia w ramach Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu; jako pedagog współpracowała także z Państwową Szkołą Baletową w Bytomiu i z Wydziałem Tańca Swarthmore College w USA.

Jako tancerka, Hefczyńska-Lewandowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci bytomskiego zespołu; bez jej wyrazistego, „fizycznego” stylu trudno wyobrazić sobie większość spektakli Śląskiego Teatru Tańca. Na bytomskiej scenie debiutowała w spektaklu Takie nic w choreografii Jacka Łumińskiego (premiera: 24 czerwca 1995). Po dziesięciu latach kariery, już jako jeden z filarów teatru, zainaugurowała premierą autorskiej Omdlałej sukienki działalność Laboratorium Choreograficznego Śląskiego Teatru Tańca. Spektakl stał się początkiem cyklu choreografii, w których „fizyczny” właśnie styl łączył się z liryzmem. Jako choreografka Hefczyńska-Lewandowska nie stroni od opowiadania historii – często w ramach kilku obrazów, składających się na przedstawienie. Istotnym elementem jej przedstawień są wyraziste kostiumy, scenografia i rekwizyty – niejednokrotnie o charakterze symbolicznym.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close