Wersja do druku

Udostępnij

8 lutego o godzinie 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Oleśnicy, Wrocławski Teatr Pantomimy pokaże Mikrokosmos. Od października do grudnia 2012 spektakl był pokazywany w ramach programu Teatr Polska. Zespół WTP odwiedził osiem miast: Andrychów, Nową Sól, Dzierżoniów, Brzeg Dolny, Jarocin, Międzyrzecz, Bolesławiec i Świdnicę, w których zrealizował łącznie 17 przedstawień. Powstał film dokumentujący trasę. Mikrokosmos stanowi opowieść inspirowana historią Calineczki polemizuje z wizją Andersena, który w tytułowej postaci widział bezbronne i niewinne dziecko, pozbawione charakteru i możliwości decydowania o własnym losie. W wersji Konrada Dworakowskiego bohaterka jest silną i wyrazistą osobowością, a wędrówka staje się dla niej okazją do odnalezienia tożsamości. Korzystając ze środków teatru pantomimy, reżyser oddaje na scenie magię świata przyrody, do którego wkracza dziewczynka.

Christian Andersen napisałCalineczkęposzukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem.Mikrokosmosjest swobodną interpretacją tej popularnej baśni.Calineczkajest jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohater ciekawy świata, silny i zdecydowany, dążący do tego, by być sobą i czuć się wolnym. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close