Short Stories. Powrót to wyjątkowe wydarzenie dedykowane początkom historii Śląskiego Teatru Tańca. Po trzydziestu latach w Bytomiu spotkali się tancerki i tancerze pierwszego składu ŚTT – Anna Krysiak, Agnieszka Noster, Magdalena Sokołowska, Beata Wojciechowska, Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska.

Wersja do druku

Udostępnij

Artyści przybyli do Bytomia, z Tel Awiwu, Minneapolis, Los Angeles, Calgary, Katowic, Krakowa, Warszawy, Poznania i Gdańska. Było to nie tylko pierwsze od trzech dekad spotkanie w tym gronie, ale też wspólne próby i działanie sceniczne, którego punktem wyjścia był spektakl Short Stories.

Projekt Short Stories. Powrót jest zaproszeniem artystów do twórczego spotkania ze spektaklem, nad którym zaczęli pracować jeszcze w 1991 roku. Interesujący jest kontekst powstawania spektaklu Short Stories – w jaki sposób odbijało się w nim codzienne życie Bytomia obserwowane przez choreografa i tancerzy. Jak to dziś pamiętają?

Realizacja tego projektu była możliwa dzięki udziałowi niezwykłych artystów, którzy wniosą swoją pamięć, doświadczenia i relacje. Choreograf spektaklu, Avi Kaiser, związany w tamtym czasie z Batsheva Dance Company i współpracujący z Susanne Linke, rozpoczął pracę z tancerzami w 1991, a oficjalna premiera odbyła się zimą 1992 roku.

Projekt jest hołdem złożonym założonemu przez Jacka Łumińskiego Śląskiemu Teatrowi Tańca oraz pionierkom i pionierom polskiego tańca współczesnego. Projekt jest również wehikułem czasu, pretekstem do rozmów na temat ciała tancerza jako nieustannie aktualizowanego archiwum, oraz o tym jak doświadczenie pracy w tym niezwykłym zespole procentuje do dziś. O tym, czy taniec pozostaje pasją, czy jest sposobem na życie? Na ile choreografie sprzed trzydziestu lat angażują dzisiaj, czy pozwalają na włączanie kontekstu współczesności?

Short Stories. Powrót został zaprezentowany w Bytomskim Centrum Kultury – Becek 29 sierpnia 2021 roku.

Oglądaj:


Operator programu MKiDN „Taniec”: Narodowy Instytut Muzyki I Tańca
Choreograf: Avi Kaiser
Artyści: Agnieszka Noster, Beata Wojciechowska, Anna Krysiak i Magdalena Sokołowska- Szczerba, Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska

Projekt „Rekonstrukcja spektaklu pt. Short Stories w wykonaniu oryginalnego pierwszego składu artystów ŚTT” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close