Na 2023 rok Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny przygotował dla swojej publiczności wiele wydarzeń. Zaprasza na koncerty, festiwale, warsztaty i konkursy. Najbliższe wydarzenie odbędzie się w ramach Śląskiego Dnia Tańca (18 marca), poprzedzającego III Kongres Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Plan wydarzeń:

18 marca 2023 roku –  Śląski Dzień Tańca

Dzień w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie – wycieczka z Katowic, zwiedzanie, warsztaty i inne atrakcje. Więcej informacji (w tym rejestracja do 10 marca lub wyczerpania miejsc): link.

O warsztatach:

W ramach wydarzenia, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, w siedzibie Zespołu „Śląsk” zaplanowane są warsztaty edukacyjno-artystyczne w zakresie różnych form
i technik tańca, utrwalające i rozwijające predyspozycje i umiejętności uczestników, przyczyniające się do zrozumienia istoty tańca jako indywidualnego przekazu, emocji
i wartości duchowych. Celem wydarzenia jest promocja tańca wśród mieszkańców regionu, jako formy sztuki, nie tylko przejawu aktywności fizycznej.

15–19 maja 2023 roku – Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych dla Uczniów Ogólnokształcących Szkół Baletowych

Organizatorami festiwalu, odbywającego się w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie,
są: Centrum Edukacji Artystycznej, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie i Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi. Festiwal jest przeprowadzany w dwóch kategoriach – polskie tańce narodowe oraz stylizacja polskiego folkloru tanecznego. Celem festiwalu jest propagowanie polskiej, ludowej kultury tanecznej, polskich tańców narodowych, a także rozwijanie i promowanie osiągnięć szczególnie uzdolnionych młodych tancerzy.

23–24 maja 2023 rokuDzień Seniora – Senior aktywny artystycznie, warsztaty

Organizując „Dzień Seniora” w swojej siedzibie w Koszęcinie, zespół włącza się w działania środowiskowe, mające na celu aktywizację Seniorów, zmierzającą do poprawy ich jakości życia oraz ułatwienia dostępu do pełnego życia kulturalnego. Program wydarzenia zawiera szeroką ofertę działań: zwiedzanie z przewodnikiem kompleksu pałacowo-parkowego, różnorodne warsztaty edukacyjne, występy zespołów artystycznych, strefę ruchu organizowaną przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking oraz sceniczne prezentacje artystyczne. Podsumowaniem spotkania jest koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

4–10 lipca 2023 roku – Letnia Szkoła Artystyczna 2023 Warsztaty Master Class dla uczniów szkół baletowych

Cykliczne wydarzenie edukacyjno-artystyczne o zasięgu międzynarodowym obejmuje wykłady i warsztaty prowadzone przez pedagogów i specjalistów z zakresu tańca klasycznego i charakterystycznego. Ukierunkowane na doskonalenie, ugruntowanie i rozwój umiejętności tancerzy, otwarte jest dla odbiorców poszukujących wartości piękna, estetyki, harmonii i wyrazu pracy artystycznej. Poprzez kreatywną komunikację oraz kompetentność i rzetelność w prowadzeniu warsztatów warunkuje budowanie twórczej, efektywnej pracy zespołowej i osiąganie zamierzonych indywidualnych celów.

Więcej informacji: link

12 lipca – 18 lipca 2023 roku – Letnia Szkoła Artystyczna 2023, Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych dla zespołów artystycznych

Warsztaty skierowane są dla zespołów folklorystycznych – dziecięcych, młodzieżowych
i studenckich, działających na terenie Polski oraz zespołów polonijnych. Celem spotkań
w Koszęcinie jest promocja polskiej kultury ludowej oraz doskonalenie umiejętności i technik
w zakresie polskich tańców ludowych i narodowych, z uwzględnieniem zapotrzebowania
na konkretne regiony i tańce. Warsztaty prowadzone są przez regionalistów oraz specjalistów w zakresie polskich tańców ludowych. Wzbogacone są o dodatkowe techniki taneczne oraz wykłady z historii tańców polskich i etnografii.

Więcej informacji: link

20–30 lipca 2023 roku – „Włączeni w kulturę”, warsztaty dla osób ze szczególnymi potrzebami

Zadanie, łącząc sferę edukacyjną i artystyczną, jest działaniem środowiskowym, integrującym społecznie i niwelującym bariery w dostępie do kultury, nastawionym na realizację warsztatów edukacyjno-artystycznych, dostosowanych pod względem formy i technik do sprecyzowanej grupy odbiorców. Celem zadania jest aktywizacja, edukacja i integracja oraz umożliwienie uczestnikom zdobycia nowych umiejętności i rozwoju. W trakcie zadania wykorzystana jest forma pracy z uczestnikami, podnosząca ich kompetencje kulturowe i zachęcająca do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

28 sierpnia – 5 września 2023 roku – Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”

Festiwal stanowi wielokulturowe wydarzenie o charakterze edukacyjno-artystycznym, skierowane dla szerokiego grona odbiorców. Priorytetem festiwalu są otwarte dla publiczności synkretyczne prezentacje – koncerty kultur ludowych i narodowych innych narodów na tle kultury polskiej oraz warsztaty tradycyjnych tańców różnych narodowości. Ważnym elementem wydarzenia jest integracja środowisk twórczych połączona z wymianą doświadczeń artystycznych i działaniami edukacyjnymi.

24–26 listopada 2023 roku – Ogólnopolski Festiwal Twórczości Młodych Choreografów

Realizacja konkursu w siedzibie Zespołu „Śląsk” jest formą działań ukierunkowaną na rozwój współczesnego nurtu przestrzeni tańca z komponentami polskiego folkloru. Wydarzenie propaguje kulturę ludową jako tworzywo i inspirację do powstania nowych dzieł scenicznych. Organizatorami konkursu są: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF®. Podsumowaniem wydarzenia jest koncert laureatów, ukazujący widzom wachlarz inwencji choreograficznych
w nowych stylizacjach form tanecznych, tworzonych przez uzdolnionych twórców.

Więcej informacji: link

9 grudnia 2023 roku – Dzień Elwiry Kamińskiej, koncert

Organizacja wydarzenia upamiętnia postać i dokonania Elwiry Kamińskiej – wybitnej choreografki i pedagożki, wychowawczyni wielu tancerzy i artystów, w rocznicę urodzin twórczyni. Wydarzenie jest spotkaniem artystycznym, skupiającym sympatyków twórczości współzałożycielki Zespołu „Śląsk”, wspólną prezentacją sceniczną, wykonaną przez uczniów ogólnokształcących szkół baletowych, młodych tancerzy z różnych środowisk twórczych oraz zawodowych artystów.

Więcej informacji o działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: link

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close