Ludzie tańca

Michaił (Michail) Zubkow (Zubkov)

  • choreograf
  • tancerz
  • pedagog
Zdjęcie: Michaił (Michail) Zubkow (Zubkov)

Fot. Mariusz Kasprzak.

Wersja do druku

Udostępnij

Michaił Zubkow ukończył szkołę baletową w Permie (1980). Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2009) i studiów podyplomowych z Teorii Tańca na tej samej uczelni (2013). Jako tancerz spędził na scenie 22 lata. Obecnie jest pedagogiem tańca klasycznego i choreografem w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im Stanisława Hadyny (od 2002 roku).

Karierę tancerza rozpoczął w 1980 roku w Teatrze Opery i Baletu w Niżnym Nowogrodzie (Rosja), kontynuował w Teatrze Opery i Baletu w Wilnie (Litwa), a od 1992 roku był związany z Operą Krakowską. Tańczył w baletach klasycznych (Jezioro Łabędzie, Śpiąca Królewna, Dziadek do orzechów, Giselle i inne) oraz w spektaklach współczesnych. W okresie wileńskim rozpoczął pierwsze próby choreograficzne, współpracując z zespołem tańca żydowskiego „Fajerleh”. Korzystając z wiedzy zdobytej w tym zespole, stworzył choreografię do musicalu Skrzypek na dachu wystawionego w Operze Krakowskiej (1993).

Jako choreograf współpracował z kompozytorami (Goran Bregović, Wojciech Kilar), i reżyserami (Krzysztof Jasiński, Marek Weiss-Grzesiński). W roku 1995 założył zespół baletowy Oranim Dance Group. Jest autorem spektakli tego zespołu takich jak: Wesele żydowskie, Moja Chopiniana, Only Jokes, Listy George Sand, Sarabanda i inni. W roku 200 Oranim Dance Group został laureatem na Festiwalu Music World w Fivizzano we Włoszech. Zespól występował na wielu scenach w Polsce i za granicą. W roku 2002 pokazał swoje spektakli w Paryżu. W roku 2001 Michaił Zubkow wraz z Kingą Szablowską zdobył II Nagrodę w konkursie „Le Printemps de la Dance” w Bordeaux (Francja). W 2005 roku został finalistą X Międzynarodowego Konkursu Artystów Baletu i Choreografów w Moskwie (Rosja). W roku 2012 był finalistą VI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Łodzi (Polska).

Od roku 2006 jest założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego w Koszęcinie. Jako pedagog i choreograf współpracuję z wieloma zespołami w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Francja, Litwa i inne) Prowadzi warsztaty tańca klasycznego i współczesnego w całej Europie.

http://mzubkow.eu/

CV do pobrania

Fot. Mariusz Kasprzak.
Fot. Mariusz Kasprzak.
Fot. Mariusz Kasprzak.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close