Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zdjęcie: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Święto "Śląska" organizowane przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, fot. Tomasz Zakrzewski

Wersja do druku

Udostępnij

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (założony 1 lipca 1953 roku) jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. „Śląsk” to dzieło życia Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej, którym Zespół zawdzięcza podstawy swojej świetności. Sławę i kunszt wykonawczy budowało wiele pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów. Dziś „Śląsk” to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. Zespół tworzy ponad stuosobowy skład artystyczny: chór, balet i orkiestra. Wielki Ambasador Polski na świecie, zrealizował ponad 9 tysięcy koncertów dla przeszło 27 milionów widzów, w 44 krajach pięciu kontynentów. W repertuarze posiada kilkanaście programów artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. Niezależnie od miejsca czy rangi wydarzenia Zespół „Śląsk” jest przygotowany do realizacji koncertu na najwyższym poziomie artystycznym. Programy mają charakter: galowy, wokalno-instrumentalny, orkiestrowy, edukacyjny i taneczny. Są też koncerty okolicznościowe, będące odpowiedzią na indywidualne zapotrzebowanie kontrahentów. W ofercie Zespołu „Śląsk” można także znaleźć repertuar będący wynikiem poszukiwań nowych form wyrazu artystycznego, np. widowiska i spektakle muzyczne. W swoim dorobku Zespół ma kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”, pięć posiada status Złotych Płyt, dwie platynowe oraz kilka nominacji do Polskiej Nagrody Muzycznej „Fryderyków”. Oprócz koncertów „Śląsk” prowadzi także bogatą działalność edukacyjną i turystyczną. Od maja 2017 roku Zespół „Śląsk” jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Siedzibą Zespołu jest zabytkowy Zespół Pałacowo – Parkowy w Koszęcinie, jeden z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu, wpisany do rejestru zabytków.

Programową działalność artystyczno-sceniczną Zespołu „Śląsk” poszerza Dział Edukacji – merytoryczny dział Zespołu, którego zadaniem jest działalność upowszechniająca i promująca wartości kulturowe. Koncentruje się na formowaniu profesjonalnej oferty i zadaniach z zakresu edukacji artystycznej i kulturowej. Służy rozwijaniu i kształtowaniu  świadomości społeczeństwa oraz upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego regionu. Poprzez działania i szkolenia edukacyjno-artystyczne przyczynia się do podnoszenia poziomu wiedzy i kwalifikacji uczestników – nauczycieli, instruktorów amatorskich zespołów artystycznych, animatorów kultury, studentów, seniorów, dzieci i młodzieży. Propaguje i kultywuje autentyczne cechy kultury muzycznej Górnego Śląska. Organizuje i koordynuje działania edukacyjno-artystyczne, które przyczyniają się do rozwijania świadomości istoty więzi i przynależności do regionu. Dział Edukacji organizuje w siedzibie Zespołu „Śląsk” wystawy tematyczne i artystyczne, kameralne koncerty zespołów i solistów, konferencje i szkolenia, warsztaty edukacyjne, zwiedzanie kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie. Dział wykorzystuje doskonale przygotowaną infrastrukturę Zespołu „Śląsk” do twórczych działań edukacyjnych, organizując przedsięwzięcia na skalę krajową i międzynarodową, tworząc m.in.: letnie szkoły artystyczne, festiwale folklorystyczne, przeglądy pieśni i tańca, koncerty edukacyjne oraz warsztaty artystyczne.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” dostrzega swoją szczególną rolę w propagowaniu kultury narodowej i ludowej, zarówno w Polsce, jak i w perspektywie międzynarodowej. Mając ambicje dotarcia do najodleglejszych zakątków świata, pretenduje tym samym do miana ambasadora kultury polskiej. Wytrwała praca całego Zespołu oraz zawiązywane przez lata liczne kontakty międzynarodowe, zaowocowały wypracowaniem wysokiej pozycji jako partnera wielu międzynarodowych przedsięwzięć kulturalnych. Zespół „Śląsk” będąc nowocześnie zarządzaną instytucją kultury o szerokim spektrum wykonawczym – począwszy od sfery koncertowej, po edukacyjną – pozyskał szerokie grono odbiorców, które wraz z rozwojem Zespołu wciąż poszerza się o kolejne podmioty. Międzynarodowa współpraca kulturalna prowadzona przez Zespół „Śląsk” przebiega na kilku płaszczyznach. Z jednej strony jest to realizacja podstawowych założeń koncertowych, z drugiej współuczestnictwo we wszelkich wydarzeniach o charakterze państwowym, w tym współpraca z placówkami administracji publicznej takimi jak: ambasady, konsulaty, instytuty kultury. „Śląsk” stale współpracuje także z ośrodkami polonijnymi. Zespół „Śląsk” od lat uczestniczy w różnych konferencjach i targach międzynarodowych, aby podtrzymywać wypracowane już kontakty z międzynaro­dowymi agencjami impresaryjnymi i przedstawicielami festiwali, placówkami dyplomatycznymi, jak również nawiązywać nowe kontakty w tym zakresie. Uczestnictwo w zagranicznych targach kulturalnych ma na celu wymianę artystyczną pokazującą przekrój obecnej twórczości artystycznej na scenie oraz pozwala śledzić rozwój wydarzeń i rozpoznawać trendy. Takie działania umożliwiają zaprezentowanie polskiej kultury na arenie międzynarodowej szerokiej publiczności i organizatorom, a także przedstawicielom agencji impresaryjnych, służąc tym samym nawiązaniu kontaktów, których efektem są zagraniczne trasy koncertowe Zespołu „Śląsk”.

Dyrektor ZespołuZbigniew Cierniak
Zastępca Dyrektora – Tomasz Janikowski
Kierownik Artystyczny – Jarosław Świątek
Kierownik baletu – Michaił Zubkow
Kierownik chóru – Krzysztof Anczyk
Kierownik orkiestry – Danuta Smyła

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Fot. W. Korpusik

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close