Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Zdjęcie: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Święto "Śląska" organizowane przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, fot. Tomasz Zakrzewski

Wersja do druku

Udostępnij

Historia „Śląska” rozpoczyna się w roku 1953. To wtedy powstał Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, od początku pod dyrekcją artystyczną Stanisława Hadyny – obecnie patrona instytucji. Choreografką zespołu została natomiast Elwira Kamińska. Premiera pierwszego programu odbyła się 16 października 1954 w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Dziś Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – samorządowa instytucja kultury województwa śląskiego – to jedna z flagowych instytucji kultury ludowej w Polsce. Położony w kompleksie pałacowo-parkowym w Koszęcinie, angażuje przeszło setkę artystów. Zespół taneczny liczy 10 solistów, 5 solistek, 3 koryfejów, 5 koryfejek oraz 24 tancerki i tancerzy.

Przy „Śląsku” funkcjonuje Centrum Edukacji Regionalnej. Latem w Koszęcinie odbywa się Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego, Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych oraz Warsztaty Tańca Ludowego dla Zespołów Artystycznych – zakrojone na szeroką skalę projekty edukacyjne prowadzone przez profesjonalistów z tych dziedzin.

Dyrektorem artystycznym zespołu jest Zbigniew Cierniak, kierownikiem artystycznym – Kazimierz Ratajczak, kierownikiem baletu – Jarosław Świątek.

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close