Warszawa/Teatr Wielki: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk „A to Polska właśnie”

Zdjęcie: Warszawa/Teatr Wielki: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk „A to Polska właśnie”

Fot. Ireneusz Dorożański

Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji jubileuszu 60-lecia Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny wystąpi w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej z koncertem muzyki, pieśni i tańców ludowych i narodowych, z udziałem: solistów, chóru, baletu i orkiestry. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej. W programie znajdują się popularne piosenki Stanisława Hadyny takie jak: Karolinka, Szła dzieweczka, Hej te nasze góry, Helokanie, Ondraszek i Starzyk oraz opracowania muzyczne do takich tańców, jak: Trojak, Taniec chustkowy, Kujawiak z oberkiem, Krakowiak, Polonez z Mazurem i Tańce górali podhalańskich. Autorem twórczych opracowań wymienionych tańców, które wciąż zaskakują kunsztem choreograficznym, jest Elwira Kamińska.

Zespół „Śląsk” powstał w 1953 roku. Jego założyciele: Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego Śląska. Zespół „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Rocznie Zespół realizuje ok. 120 koncertów w kraju i za granicą. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa – to potencjał gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dając ponad 7 tysięcy koncertów dla przeszło 25 milionów widzów.

 

Honorowy Patronat nad całym Jubileuszem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close